Украјински регрути лоше обучени и демотивисани: Не желе да пуцају у непријатеља и беже са положаја
Новорегрутовани украјински војници, који су послати као појачање на поједине делове фронта, су лоше обучени и демотивисани, пише АП.
Како се наводи, део нових војника одбија да пуца на непријатеља, док други, према речима команданта и искуснијих бораца, имају потешкоће при састављању оружја и координацији основних борбених маневара. Неколико њих је чак одшетало са својих положаја и напустило бојно поље.
И док Украјина наставља са нападом на Курску област Русије, њене снаге настављају да губе "драгоцену територију дуж источног фронта", а за ову "мрачну ерозију" војни команданти делимичну кривицу сваљују на лоше обучене регруте мобилисане током скорашњег таласа, као и на јасну надмоћ руске војске у домену муниције и ваздухопловне моћи.
"Неки људи не желе да пуцају. Они виде непријатеља на ватреним положајима у рововима, али не отварају ватру. Због тога наши људи умиру", рекао је за АП видно фрустрирани командант батаљона из састава 47. механизоване бригаде.
"Када не користе оружје неефикасни су", додаје он.
Саговорници наводе да су регрути допринели низу територијалних губитака, који су омогућили напредовање руске војске, укључујући и оно код Покровска - кључног логистичког чворишта, од ког Оружане снаге РФ налазе на око 10 км удаљености.
АП подсећа да након примене контроверзног закона о мобилизацији у мају, којим су јасније дефинисани прописи за територијалне центре за регрутацију, Украјина наводно успева да регрутује на десетине хиљада људи месечно.
Међутим, како се наводи, постоје логистичке препреке у обучавању, опремању и плаћању нових људи, док истовремено команданти константно захтевају више војника. Како би се ти проблеми ублажили, војни врх је принуђен да јединице из бригада распоређених у једном региону, пошаље у други како би осигурали слабе тачке.
Изненадни продор Украјине у Русију иницијално је подстакао наде да би Кремљ могао бити приморан да повуче сличан потез и размести део трупа са одређених праваца. Али до сада, руске снаге се нису поколебале у свом напредовању ка Покровску и другим местима.
У међувремену, украјински муњевити продор у руску територију се након две недеље успорио и сада се бележе само ситни територијални добици, што може бити знак да Русија врши ефикасан противнапад, преноси АП.
Недостатак обуке и одсуство инстинкта за преживљавање
Недавно регрутовани Украјинци су далеко од искусних бораца који су се пријавили да учествују у сукобу током 2022. године, јер им недостаје минималан ниво обуке, сматрају команданти и војници из четири бригаде украјинске војске распоређене око Покровска.
Они су за АП навели да морају да планирају операције са пешадијом која није у стању да гађа мете и која није обавештена о основној топографији. Неким регрутима једноставно је недостајало вере у борбене планове својих надређених и одлазили су са припремљених положаја.
Фрустрирани квалитетом нових регрута које на линију фронта шаљу територијални центри за регрутацију, команданти сада настоје да спроводе сопствене мобилизационе акције како би боље проверавали и обучавали нове борце, изјавили су саговорници.
"Главни проблем огледа се у инстинкту за преживљавање новопридошлих. Раније, људи су били способни да остану на положају до последњег тренутка. Сада, чак и када дође до благог гранатирања ватрених положаја, они се повлаче", изјавио је војник из састава 110. механизоване бригаде, додајући да се "не окрећу и беже баш сви".
"Не, постоје мотивисани људи, али њих је врло, врло мало. Положај се држи све док има таквих људи који су мотивисани и посвећени", рекао је он.
У неким случајевима, престрављени регрути су бежали из борбе.
"Тај страх ствара панику и хаос. То је уједно и разлог због чега смо изгубили", поручује поменути командант из 47. механизоване бригаде.
Према речима интервјуисаних команданата, губитак села Прогрес, је најскорији пример територијалног губитка за који се кривица сваљује на нове регруте. Јединице 31. бригаде отишле су у лоше координисаном повлачењу, што је навело 47. бригаду да уђе у битку и покуша да стабилизује линију. Сличан сценарио се одиграо у селу Очеретино у мају.
"Не ради се довољно на обуци придошлица. Они не добијају чак ни најнижи стандард обуке потребан за наше (борбене) акције", сматра командант батаљона из 47. бригаде и додаје:
"Нови људи немају довољно обуке у састављању и пуцању из својих пушака. Они нису научили ни како да координишу током борбених задатака у малим групама или да примењују најједноставније тактике".
"Са гледишта команде, ја бих желео да издајем наређења малим пешадијским групама, али нисам сигуран да ли су способни да их изврше због мањка координације и комуникације. Понекад, желим да се упуцам", изјавио је он.
Друга страна приче - криви команданти и тактика руске војске
И док команданти криве регруте, поједини војни стручњаци, попут Виктора Кевљука из Центра за одбрамбене стратегије са седиштем у Кијеву, сматра да регрути добијају "адекватну обуку" и да је кривица заправо на командантима.
"Команданти бригада траже изговоре за тактичке неуспехе. Исто тако, командант бригаде има одговарајућа средства да утиче на морал. Ако се сви ови процеси успоставе у бригади, неће бити значајнијих проблема", оцењује он.
Према његовим речима, у интензивним борбама какве се воде око Покровска "правовремене тактичке одлуке команданата праве разлику".
Још један од изазова са којима се суочава украјинска војска, јесте нова тактика руске војске, која у јурише шаље мање пешадијске јединице, састављене од два до четири човека. То је збунило оператере украјинских дронова, којима је тешко да их уоче и дејствују по њима, изјавио је оператер из 25. ваздушно-десантне бригаде са позивним знаком "Грут".
"Ово је један од главних разлога за успех руске војске у Покровску. Теже их је открити, поготово испод заклона крошње дрвећа. Чим пешадија дође до дрвореда, веома је тешко погодити их из дронова и зато ми умногоме зависимо од наше пешадије", рекао је он.