Министар спољних послова Мађарске Петар Сијарто данас је оптужио Пољску за тајну трговину са Русијом, напоменувши да је прошле године трговина Варшаве са Москвом износила шест милијарди евра, укључујући куповине великих количина руских ђубрива и продају фармацеутских и козметичких производа.
''Наша браћа Пољаци тихо раде исту ствар, тако да не би требало да нас критикују што смо отворени и искрени по овом питању", рекао је Сијарто на фестивалу Транзит.
Мађарски министар је критиковао реакцију Европске уније на експлозију гасовода Северни ток, назвавши је чином "државног тероризма" уколико је држава заиста умешана.
Он је напоменуо да сваки одговор треба да буде пропорционалан тежини таквог напада.
Односни између Пољске и Мађарске, некада блиских савезника, погоршали су се због одлуке Будимпеште да одржава блиске економске и дипломатске везе са Русијом, наводи "Европска правда".
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто такође је данас изјавио да Будимпешта мора да се припреми на озбиљне нападе на суверену спољну политику и у наредној години, а да ће "либерали да нападну политичку, физичку, економску и енергетску безбедност те земље".
Он је на фестивалу Транзит у Тихању истакао да очување суверенитета Мађарске није питање политичке идеологије, већ ''живота и смрти''.
Сијарто се осврнуо на угрожену безбедност, како наводи, про-мировних кандидата, укључујући недавне атентате на словачког премијера Роберта Фица и бившег председника САД Доналда Трамоа.
''Физичко уништавање и убиство су, нажалост, постали део алата који се користи против оних који нису вољни да се асимилирају у либерални мејнстрим", рекао је Сијарто.
Он је критиковао нападе на одлуке владе да дозволи руским и белоруским држављанима улазак у Мађарску готово без контроле и истакао да Запад ''покушава да гурне'' Будимпешту у рат у Украјини.
''Мађарска је постала последња препрека необузданом, неконтролисаном дивљању ратне психозе у Европи'', рекао је он.
Додао је да влада не попушта притисцима и да и даље не жели да учествује у испоруци наоружања и обуци украјинских војника.
Брисел стоји иза украјинске нафтне блокаде
Сијарто је коментарисао одлуке Брисела да не преузме акције против Кијева због блокирања транзиције нафте руског "Лукоила" кроз Украјину, упркос захтевима Мађарске и Словачке, истичући важност енергетске безбедности.
''Једноставно не могу да замислим да Брисел, да је хтео, не би могао да предузме акцију против Украјинаца по овом питању, тако да чињеница да Европска комисија овде не реагује и да је одбила наш захтев доказује да је украјинска влада добила инструкције Брисела да предузме такав корак", закључио је Сијарто.