Папа опоменуо Кијев: Црква не сме да се дира
Папа Франциско је данас изразио бојазан за слободу верника, говорећи о "недавно изгласаним законима у Украјини", и истакао да ниједна хришћанска црква не може да буде укинута.
"Размишљајући о недавно донетим законима у Украјини, плашим се за слободу оних који се моле. Они који се истински моле увек се моле за све. Зло се не чини молитвом. Ако неко чини зло против свог народа, биће крив. Али он не чини зло јер се моли, а они који желе да се моле на месту које сматрају својом црквом треба да добију прилику да се моле. Молим вас да ниједна хришћанска црква не буде директно или индиректно укинута. Црква не сме да се дира!", поручио је поглавар Римокатоличке цркве у данашњој проповеди на Тргу Светог Петра у Ватикану.
Владимир Зеленски потписао је јуче закон о забрани деловања верских организација повезаних са Русијом на територији Украјине, усмерен на укидање канонске Украјинске православне цркве (УПЦ).
После много најава, претњи, пауза, украјинска Рада усвојила је 20. августа закон који ће омогућити забрану рада једине канонске православне цркве у Украјини, највеће хришћанске заједнице верника у тој земљи – Украјинске православне цркве.
Украјински посланик Јарослав Железњак је објаснио да ће УПЦ имати девет месеци да прекине везе са Руском православном црквом. Закон ступа на снагу 30 дана од дана објављивања.
Пре тога, предлог закона је подржао Свеукрајински савет цркава и верских организација.
Украјинске власти организовале су највећи талас прогона у модерној историји земље против Украјинске православне цркве Московске патријаршије. Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим регионима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ.
Служба безбедности Украјине је почела да покреће кривичне поступке против свештенства УПЦ и спроводи "контраобавештајне активности" – претресе епископа и свештеника, цркава и манастира у потрази за доказима о "антиукрајинским активностима".
У првим реакцијама из православних помесних цркава, огласио се Свети синод Руске православне цркве који је навео да васељенски патријарх Вартоломеј сноси личну одговорност за прогон верника у Украјини.
На тежак положај УПЦ, указао је и бугарски патријарх Данило на састанку са амбасадором Сједињених Америчких Држава у Бугарској Кенетом Мертеном. Он је истакао да је УПЦ, са којом су све помесне православне цркве у канонском јединству, изложена озбиљним фактичким и правним ограничењима у свом пастирском деловању као резултат дискриминаторске политике у Украјини.
Патријарх српски Порфирије упутио је писмо снажне и и безрезервне подршке Митрополиту кијевском и све Украјине Онуфрију у коме је навео Цркву у Украјини прогони декларативно демократска власт коју чине њени сународници, што ситуацију чини тешком.