Осумњичени за напад у Золингену у којем су три особе убијене а осам повређено идентификован је као 26-годишњи Сиријац Иса Ал Х., а премијер покрајине Северна Рајна-Вестфалија, Хендрик Вист, описао је напад као акт тероризма.
Тужилаштво у Диселдорфу саопштило је да се сумња да је нападач припадник Исламске државе, преноси Ројтерс.
Презиме осумњиченог није саопштено због немачких закона о приватности.
Тужиоци су навели да је он "због својих радикалних исламистичких уверења" покушао да убије што више људи за које је сматрао да су неверници, убадајући их више пута ножем у врат и горњи део тела.
Осумњичени је живео у дому за избеглице у Золингену који је јуче претражен, казао је министар унутрашњих послова покрајине Северна Рајна-Вестфалија, Херберт Ројл.
Осумњичени за напад је признао је злочин, саопштиле су власти. Он се предао полицији и признао злочин и требало би да буде изведен пред судију.
Немачки "Билд" је објавио, цитирајући неидентификоване безбедносне изворе, да је осумњичени дошао у Немачку крајем 2022. и затражио азил.
Тај напад, додаје се у чланку, заједно с објавом Исламске државе која је преузела одговорност, покренуо је позиве да Немачка почне да протерује и престане да прима избеглице из Сирије и Авганистана.
"Шпиг" je oбјавио да је у земљу дошао крајем 2022. и затражио азил. Према правилима ЕУ-а, требало је да буде протеран у Бугарску, земљу уласка у Унију у којој је био регистрован, али није протеран јер се скривао неколико месеци.
Лист не наводи да ли је осумњичени у Немачку стигао преко Хрватске или Мађарске.
Тај напад, заједно с објавом Исламске државе која је преузела одговорност, покренуо је позиве да Немачка почне да протерује и престане да прима избеглице из Сирије и Авганистана.
"Доста је било", написао је на својој веб страници Фредерих Мерц, председник опозиционе Хршићанско-демократске уније (ЦДУ).
"Владајућа коалиције већ недељама расправља о забрани ношења ножева. Међутим, нису ножеви проблем него они који их носе. Досадашње нападе су већином починили избеглице са исламистичком позадином", додао је.
Такоше, критиковао је неефикасност социјалдемократско-зелено-либералне владе премијера Олафа Шолца која је на почетку мандата обећала више протеривања избеглица који немају право боравка у Немачкој.
"У Сирију и Авганистан се може протеривати и истовремено морамо зауставити долазак људи из ових земаља", рекао је Мерц који се заложио за увођење трајних контрола на немачким границама.
Важни избори у две покрајине
Напад у Солингену догодио се недељу дана уочи важних избора за парламенте у источним савезним покрајинама Саској и Тирингији. У Тирингији десно-популистичка Алтернатива за Немачку (АфД) убедљиво води у испитивањима јавног мнијења, а у Саској се за превласт боре АфД и ЦДУ.
Крајем септембра се одржавају избори и у савезној покрајини Бранденбург где се такође очекује јачање АфД-а. Аналитичари процењују да би избори могли знатно променити политичку слику Немачке, а неки аналитичари спомињу и могућу оставку Шолца ако странке владајуће коалиције, како показују испитивања јавног мњења, прођу лоше на покрајинским изборима.
И владајући СПД се залаже за протеривање у Сирију и Авганистан. Председница СПД-а Саскиа Ескен се као и ранија министрака унутрашњих послова Ненси Фезер (СПД) заложила за протеривање криминалаца у те две земље.
"Оно што мора да уследи након Солингена је доследно протеривање у Сирију и Авганистан особа које су се огрешиле о закон", рекла је Ескен.
Физер се за протеривање изјаснила након сличног напада крајем јуна у Манхејму, када је Авганистанац ножем убио полицајца.