Изјаве француског председника Емануела Макрона о хапшењу оснивача и извршног директора Телеграма Павела Дурова треба схватити дијаметрално супротно од онога што је рекао, каже либанско-амерички економиста Насим Николас Талеб.
Француски лидер је у понедељак на Иксу објавио поруку у којој инсистира да притвор Дурова "ни на који начин није политичка одлука" већ део "судске истраге". Макрон је поручио и да је Француска "дубоко посвећена слободи изражавања и комуникације, иновацијама и духу предузетништва".
Председник је ипак истакао да се "у правној држави слободе чувају у законским оквирима" и да је "на правосуђу, у пуној независности, да спроводи закон".
Аутор књиге "Црни лабуд" одговорио је на председникову поруку тако што је написао да "свака реч коју је навео мора да се тумачи обрнуто" и описао Макронову изјаву као "орвеловску".
"Очекивати да хегеловска држава чува слободу је слично као веровање да власнику бордела промовише чедност", навео је Насим.
Хапшење Дурова критиковале су бројне истакнуте личности, укључујући милијардера Илона Маска, америчког новинара Такера Карлсона и инвеститора Дејвида Сакса, који су сви описали овај потез као директан напад на слободу говора.
Дуров, држављанин Русије, Француске, УАЕ и Сент Китса и Невиса, ухапшен је у суботу на аеродрому у Паризу у оквиру "шире истраге" о дечјој порнографији, продаји дроге, превари и другим злочинима који су наводно почињени преко Телеграма.