Свет

Шеф шпијунске агенције САД: Кијев уз помоћ западних података испланирао упад у Русију

Украјина има приступ мноштву комерцијалних сателитских снимака, рекао је шеф Националне геопросторно-обавештајне агенције
Шеф шпијунске агенције САД: Кијев уз помоћ западних података испланирао упад у РусијуGetty © Anadolu / Contributor

Кијев је у планирању и извођењу инвазије на руску област Курск имао приступ широком спектру комерцијалних сателитских снимака, признао је високи амерички обавештајни званичник. Међутим, Вашингтон и даље пориче да су о нападу били обавештени.

Вицеадмирал Френк Витворт, директор Националне геопросторно-обавештајне агенције (НГА), прокоментарисао је извештај "Њујорк тајмса" у ком се наводи да су САД и Британија "Украјини доставиле сателитске снимке и друге информације" о Курској области. Кијев је раније овог месеца послао хиљаде тешко наоружаних војника у ту област.

У извештају листа се наводи да обавештајни подаци нису прослеђени како би "помогли Украјини да продре дубље у Русију, већ да омогуће њеним командантима да боље прате руска појачања која би могла да их нападну или прекину њихово евентуално повлачење назад у Украјину". Подаци су, наводно, достављени након што су Украјинци већ упали на руску територију.

Витворт је рекао да се извори "Њујорк тајмса" позивају на америчке комерцијалне сателитске снимке, којима Украјина већ годинама има приступ преко Г-ЕГД портала којим управља компанија "Максар".

"На том порталу је било преко 400.000 налога. И тако се одржава доступност комерцијалних слика", рекао је он на панел дискусији коју је организовала Алијанса обавештајних служби и националне безбедности.

"Ако је то оно што они користе за потребе ове конкретне кампање, ове ограничене кампање у Курску, онда ћу им препустити да то потврде. Али доступност је увек ту", додао је он.

Заменик директора ЦИА Дејвид Коен, који је учествовао на истом догађају, рекао је да на основу комуникације његове агенције са Украјинцима делује да Кијев намерава да задржи те територије "неко време".

Већи део дискусије на панелу био је о томе како америчка влада користи комерцијална решења за јачање својих шпијунских и војних способности и намерава ли да их у будућности више користи.

Москва сматра да је актуелни сукоб прокси рат који САД воде против Русије, као и да је Украјина дефакто приватна војна компанија која се бори за интересе Вашингтона. Према руским званичницима, ниво ангажовања САД и других чланица НАТО-а чини их странама у сукобу.

image