Почели су избори у две покрајине на истоку Немачке, Тирингији и Саксонији, а према медијским прогнозама екстремно десничарска Алтернатива за Немачку (АфД) је на путу да однесе убедљиву победу.
Како наводи британска агенција Ројтерс, очекује се да ће коалиција окупљена око немачког канцелара Олафа Шолца, по свему судећи, доживети тежак пораз само годину дана уочи савезних избора.
Алтернатива за Немачку тренутно води у анкетама са 30 одсто у Тирингији и у тесној је трци с конзервативцима - Хришћанско-демократском унијом (ЦДУ) у Саксонији са 30 према 32 одсто.
У случају да АфД победи, био би то први пут од Другог светског рата да екстремно десничарска странка има највише места у немачком покрајинском парламенту.
Међутим, ова странка која постоји већ 11 година тешко да би могла да формира покрајинску владу чак и ако успе да однесе изборну победу будући да у анкетама нема већину, а друге странке одбијају сарадњу са њом.
Поред тога, добар изборни резултат АфД и још једне популистичке странке, недавно формираног Савеза Саре Вагенкнехт (БСВ), бивше комунисткиње, додатно би отежао формирање коалиције.
Међутим, обе странке су против миграције, евроскептичне су, пријатељски настројене према Русији и посебно су јаке у бившем комунистичком источном делу Немачке где су бриге о кризи трошкова живота, рату у Украјини и имиграцији дубоко укорењене.
Странке које тренутно с премијером Михаелом Кречемером (ЦДУ) на челу чине коалициону владу - Социјалдемократска странка Немачке (СПД) и Зелени -подржава по шест одсто бирача.
Истраживање показује да новооснована БСВ може да рачуна на подршку од око 12 одсто, док странка Левица, некада једна од најјачих снага на истоку земље, са четири одсто овај пут не би прешла изборни праг.
Како је раније пренео "Дојче веле", ако се након избора задрже ове вредности, на власти би могла остати садашња коалиција, а тесна већина би била могућа и за коалицију ЦДУ и БСВ.
Смртоносни напад повезан са Исламском државом који се догодио пре 10 дана појачао је забринутост због имиграције и критике на рачун поступања владе канцелара Олафа Шолца о овом питању.
"Наше слободе се све више ограничавају јер се у земљу примају људи који се не уклапају", поручио је у четвртак лидер АфД у Тирингији, Бјорн Хеке.