Министарство правде САД открило оптужницу против лидера Хамаса за тероризам
Министарство правде САД обелоданило је оптужницу за тероризам против лидера политичког крила Хамаса, Јахје Синвара, због изненадног напада палестинске милитантне групе на Израел 7. октобра, у којем је убијено око 1.200, а киднаповано више од 200 људи.
ФБИ је подигао оптужницу у фебруару, али је она била запечаћена до уторка.
Амерички државни тужилац Мерик Гарланд саопштио је да су Синвар и пет других високих чланова били саучесници у "планирању, подршци и вршењу терористичких злочина".
Оптужбе укључују обезбеђивање средстава и пружање материјалне подршке тероризму, учествовање у завери, спровођење бомбашког напада и "употребу оружја за масовно уништење".
"Деценијама су Хамас и његово руководство били посвећени искорењивању Државе Израел и убијању и сакаћењу било кога – укључујући десетине Американаца – ко би им стао на пут", наводи Министарство правде САД. Додаје се да је 7. октобра убијено више од 40 америчких држављана, а да је још осам отето или се води као нестало.
Осим Синвара, Министарство правде САД је оптужио лидера Хамаса у дијаспори Халеда Мешала и шефа спољних послова Алија Бараку, који бораве у Катару и Либану.
Друга тројица званичника Хамаса које тражи америчко Министарство правде у међувремену су убијена. Бивши шеф политичког крила Хамаса Исмаил Ханије убијен је у Техерану у јулу. Израел је тврдио да су команданти Мохамед Деиф и Марван Иса убијени током ваздушних напада ИДФ-а у Гази.
Хамас, међутим, није потврдио њихову смрт.
Како преноси Ројтерс, Министарство правде САД се надало да ће Ханијеа ухватити живог, али је на крају одлучило да открије оптужбе након вести о његовом убиству.
У мају је главни тужилац Међународног кривичног суда затражио од судија да издају налоге за хапшење Ханија, Синвара и Деифа, као и израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа и израелског министра одбране Јоава Галанта, услед оптужби за ратне злочине.
Јужна Африка је прошле године Међународном суду правде поднела оптужницу против Израела за геноцид у Гази, где је од почетка војне операције Тел Авива убијено више од 40.000 Палестинаца. Израел је те оптужбе одбацио као "апсурдне".