"Старлинк": Шта хоће америчка морнарица и како Илон Маск одговара

Оснивач "Спејс Икса" не жели да се његов сателитски систем користи у војне сврхе

Морнарици САД неопходан је добар и брз интернет – управо онакав који може да обезбеди, али не жели да им пружи, власник компаније "Спејс Икс" Илон Маск, јавља магазин "Вајрд".

Америчка командa поморских информационих система ратовања (НАВВАР), наиме, недавно је објавила па повукла саопштење у коме је истакла како експериментише са увођењем поузданог и стабилног интернета велике брзине на своје површинске ратне бродове.

На интернет се амерички морнари повезују преко новог система развијеног у оквиру иницијативе "Сејлор еџ афлоат енд ешор" који користи сателите из "Старлинк" мреже коју одржава Масков "Спејкс Икс", и тако како објашњава магазин "Вајрд", настаје СЕА 2, односно Сателитски геостационарни терминал који омогућава сигуран  приступ сателитима у ниској орбити са средњом брзином везе од 30 до 50 мегабита у секунди.

Америчко министарство одбране деценијама се, наиме, ослањало на мрежу застарелих сателита да би припадницима служби на мору обезбедили изразито спор приступ интернету. Комерцијалне сателитске констелације попут "Старлинка"- нуде покривеност са знатно ниже орбите и пружају далеко супериорнију везу па су зато тиха патња за америчку морнарицу.

Маск, међутим, не би да се на овај начин меша у америчко "завођење реда" широм планете, иако морнарица очекује широк "опипљив ратни утицај" од ширења СЕА2 , односно његов утицај на "регрутовање и задржавање, ментално здравље, и обуставе рада због спорих и неприступачних веб локација", како је рекао један службеник службе рекао "Дифенз скупу".

"Јасно стављамо до знања у нашим условима коришћења да је 'Старлинк' комерцијални, а не војни систем. Употреба 'Старлинка' за комуникације, између осталог и војне комуникације, је у реду, као што и војска уопште користи интернет. Али, ако се намерно упуштамо у експлицитне ратне радње, онда од 'Старлинка' правимо војним системом и друге земље  онда имају свако право да на наше сателите пуцају", истиче Маск у објави на друштвеној мрежи Икс.

Контроверзни оснивач "Спејс Икса" својевремено је одбио и да дозволи Украјини да користи сателитску констелацију за покретање изненадног напада на руске снаге на Криму, правдајући се да би то било кршење америчких санкција Русији.

"Живећи у свету у коме живимо, у којем Илон води ову компанију и то је приватни посао под његовом контролом, живимо од његове милости", рекао је један званичник Пентагона за "Њујоркер" у августу 2023, а подсећа "Вајрд".