Александар Дугин: Културна мисија БРИКС-а је истински и срдачни дијалог цивилизација
Мултиполарни свет се управо ствара пред нашим очима и он се састоји од различитих цивилизација и култура, а то више није теорија, већ пракса, рекао је руски мислилац Александар Дугин на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу, преноси сајт "Геопилитика".
БРИКС је већ мултиполарни свет, наставио је руски филозоф. Чланице БРИКС-а нису само државе, већ велике цивилизације, које обухватају читав низ земаља. На пример, Акханд Бхарат је ново/старо име Индије, Велика Индија, која није Индија у смислу националне државе. То је огромна индијска култура, која је утицала на многе земље и многе народе.
После 1990, процес глобализације је постао једнополаран. Глобалистички, либерални Запад је сопствену цивилизацију схватао као носиоца јединствених културних вредности. Сви остали, уколико су желели да се развијају, морали су постати исти као Запад, у техници, политици, економији, култури, дипломатији, образовању. То је био пут који је водио ка једном свету. Запад је своје постмодернистичке идеолошке критеријуме покушао да прошири на цео свет, нагласио је Дугин.
Кинеска култура је више од Кине, то је идеја "Небеског царства". Ово укључује и Кину и огромне територије под њеним утицајем, дакле, кинеску културу. Културни код је важнији од државе, истакао је руски мислилац. Русија је више од Русије. Руски свет није само Руска Федерација, већ је цивилизација за себе. Кина, Индија, Русија су државе цивилизације, каже руски мислилац.
Исламски свет се састоји од разних држава. Постоје шиити, сунити, постоје секуларни режими попут Ердогановог, а постоје и строго верски режими, али то је још једна цивилизација, још један пол.
Африка је континент будућности, који се враћа својој судбини. Африка улази у фазу дубоке деколонизације, трагајући за културним коренима, не пратећи више Запад, већ идући својим путем. Африка открива свој идентитет, а то је њена култура. Африка је присутна у БРИКС-у са своја два моћна центра – Јужном Африком и Етиопијом. Етиопија је једина афричка земља која никада није била колонизована и која је постала симбол слободне Африке. Јужна Африка је симбол борбе против колонизације, победничке борбе против расизма и колонијализма. И, наравно, постоје земље у западној Африци, у којима се одвија процват културе, цветање афричког идентитета, афричке традиције, чији корени сежу у Египат и много старија времена.
Латинску Америку у БРИКС-у представља Бразил, Аргентина је већ ушла у БРИКС, а време је да уђу и Мексико и друге латиноамеричке земље, рекао је Дугин.
То значи да БРИКС чине културе. БРИКС је дијалог култура, то је потпуно нови мултиполарни модел, у коме нема Запада. Наравно, ако се Запад врати својим културним коренима, он може постати учесник у великом дијалогу култура. Међутим, за сада Запад инсистира на томе да не постоје културе ни цивилизације, већ само једна, западна цивилизација.
Земље БРИКС-а се противе једнополарној хегемонији и расистичком, колонијалном приступу. Важно је да је БРИКС јединство различитих земаља и да не представља замену једне хегемоније другом.
Запад само треба да остави човечанство на миру
Наравно да и између цивилизација постоје противречности и сукоби: између кинеског и исламског модела, или између Индије и Кине. Русија, као православна евроазијска цивилизација је други систем вредности. Ипак, и поред свих контрадикторности, рекао је Дугин, нас уједињује чињеница да сви градимо наше цивилизације засноване на традиционалним вредностима, док нам Запад намеће антитрадиционалне вредности, тврди руски филозоф.
Глобалисти су уверени да само тамо где постоји Запад има напретка и цивилизације. Најважнија порука земаља БРИКС-а, културна основа БРИКС-а, јесте дијалог, способност разумевања других. То је филозофија културног дијалога, сматра Дугин.
Како Запад схвата "другог"? Запад тврди да сви треба да постану као он. Без обзира на боју коже, без обзира на земљу порекла, ако се залажете за укидање полова, ако се држите либерално-индивидуалистичког система вредности, а то је тржишна економија и парламентарна демократија, онда ће вас Запад прихватити. Сви остали су "други". Ако "други" не жели да постане Запад, Запад ће му објавити рат, као што је то учинио са Палестинцима у Гази, са Русијом у Украјини, сутра са Кином која жели да се уједини са Тајваном. Запад ће објавити рат свима који се не слажу са њим, упозорио је Дугин.
БРИКС мора да понуди потпуно другачији систем интеракције: "други" није као ја. Ми, Руси, имамо велико искуство империје, ми смо јака држава, али у оквиру мултиполарног света не тражимо да "други" постану као ми, да усвоје православну веру, да постану евроазијци... Ми, Руси поштујемо културни идентитет свих својих партнера. Укључујући и Запад. Запад само треба да остави човечанство на миру.
Запад то не може да уради, јер не зна ко је "други". Његово разумевање "другог" своди се на расистичку парадигму. Европска култура зна ко је "други", али савремена глобалистичка либерална елита је напустила ово хуманистичко наслеђе, издајући сопствене корене. Почели су да уништавају корене сопствене цивилизације, рекао је Дугин.
Укључивање алтернативног Запада у БРИКС још је далеко, али у принципу БРИКС је само почетак искреног, демократског, поштеног дијалога, у коме би у пројекту БРИКС могли да учествују представници свих друштава, и то не губљењем идентитета, већ очувањем сопствених културних карактеристика.
Изгледа да је приступ културне платформе БРИКС-а најплодоноснији. То није јединство око једног универзалног културног модела. То је равноправан и уравнотежен, истински демократски и хуман дијалог цивилизација и култура, примећује је руски мислилац.
Задатак БРИКС-а је деколонизација свести
За америчку политичку мисао типично је да о свему размишља у категорији сукоба, али за руску политичку традицију је карактеристично да о свему размишља у категорији мира.
Историја Русије је у том погледу задивљујућа. Колико је народа опстало на нашој територији! Кавкаски народи, азијски народи, исламски народи... И сви народи имају сопствени језик, сопствени културни систем. Наша уметност је способност да одржимо ту различитост. Потпуно иста вештина постоји и у исламској, кинеској или индијској цивилизацији.
Способност да прихватимо да различитости постоје, без њиховог брисања, јесте уметност цивилизације. Културни пројекат БРИКС-а треба да се креће у том правцу. Ако будемо следили ову филозофију, а то је главна платформа нашег уједињења, остварићемо колосалне резултате.
Није случајно то што је овај Петербуршки економски форум посвећен мултиполарности, подвукао је руски мислилац. Наш задатак је да останемо отворени и да развијамо културну сарадњу. Не бих то назвао тржиштем, већ економијом поклона, додао је Дугин. Руси не воле размену. Наш однос према госту, пријатељу је искрено давање. Ова културна основа економије поклона биће пример хуманог, срдачног односа једних према другима, не кроз непријатељство већ кроз љубав.
Дуг је пут до одбране ових принципа. На крају, мисија БРИКС-а је културно ослобођење. Ми не можемо да гледамо како наша браћа пате под јармом глобалистичких елита, али ми нисмо непријатељи западне културе. Непријатељ западне културе је онај који данас води Запад, јер он је тај који одбацује културу, сматра Дугин.
БРИКС се суочава са огромним задатком дубоке деколонизације свести. Само на признавању суверених вредности можемо градити своју будућност, закључио је Дугин.