Под насловом "Обавештајно партнерство помаже САД и Великој Британији да остану корак испред у неизвесном времену", директор америчке Централне обавештајне агенције Вилијам Бернс и шеф британске спољне службе МИ6 Ричард Мур написали су ауторски текст за "Фајненшел тајмс".
У овој објави двојица главних западних обавештајаца за све проблеме у свету криве руског председника Владимира Путина, руску тајну службу, али и Кину и Исламску државу.
Како наводе, пре две године прославили су 75 година партнерства, што се поклапа са оснивањем ЦИА, али њихове везе сежу још од 1909. године, кроз Први светски рат, као и Други, али и Хладни рат.
"То партнерство лежи у срцу посебног односа између наших земаља. Немамо више поузданих или цењених савезника", пишу у заједничком тексту ова двојица главних западних обавештајаца.
Ипак, упозоравају да им претње не фале ни у данашњици, а главни кривац је кажу – Русија.
"ЦИА и МИ6 заједно се одупиру агресивној Русији и Путиновом агресивном рату у Украјини. Видели смо да то долази и могли смо да упозоримо међународну заједницу како бисмо се сви окупили у одбрану Украјине", тврде ова двојица и подсећају да су декласификовали своје информације пре догађаја из фебруара 2022.
Поручују да је "одржавање курса важније него икад", поручујући да руски председник Владимир Путин "неће моћи да угаси суверенитет и независност Украјине".
"Наставићемо да помажемо нашим храбрим, одлучним украјинским обавештајним партнерима. Поносни смо што то чинимо и дивимо се отпорности, иновативности и елану Украјине", поручују Бернс и Мур.
Не крију да су искористили Украјину као простор за вежбу за своје савремене технике, па тако наводе да је Украјина први рат у којем се комбинују софтвер отвореног кода са најсавременијом технологијом бојног поља, користећи комерцијалне и војне сателитске снимке, технологију беспилотних летелица, високу и ниску софистицираност сајбер ратовања, друштвене мреже, обавештајне податке отвореног кода, беспосадна ваздушна и поморска возила и информативне операције — као и људска и сигнална обавештајна служба — тако невероватном брзином и размером.
Међутим, ту неће стати. Како поручују, наставиће да раде заједно "на томе да поремете безобзирну кампању саботаже широм Европе коју спроводе руски обавештајци и њихову циничну употребу технологије за ширење лажи и дезинформација које су осмишљене да забију клинове између нас".
"Док се значајна пажња и ресурси усмеравају против Русије, ми заједно делујемо на другим местима и просторима како бисмо се супротставили ризику од глобалне нестабилности", наводе Бернс и Мур.
За ЦИА и МИ6 успон Кине је, напомињу, главни обавештајни и геополитички изазов 21. века.
"Ми смо реорганизовали своје службе тако да одражавају тај приоритет", наводе и додају да "борба против тероризма" остаје кључна за њихово партнерство.
"Блиско сарађујемо са другима како бисмо заштитили своју домовину и спречили поновну претњу Исламске државе. На Блиском истоку, МИ6 и ЦИА су искористили наше обавештајне канале како би снажно подстакли обуздавање и деескалацију. Наше службе непрекидно раде на постизању споразума о прекиду ватре и таоцима у Гази, који би могао окончати патњу и ужасан губитак живота палестинских цивила и вратити таоце кући након 11 месеци пакленог заточеништва од стране Хамаса", поручују.
Додаје се да је Бернс одиграо практичну улогу у зближавању преговарачких страна уз помоћ египатских и катарских пријатеља.
Проширили су, кажу, своје технолошке предности и партнерством са приватним сектором, користе вештачку интелигенцију да побољшају обавештајне активности.
"Обучавамо вештачку интелигенцију да помогне у заштити и 'црвеном тиму' наших сопствених операција како бисмо осигурали да и даље можемо да останемо тајни када је то потребно. Користимо технологије кауда тако да би наши бриљантни научници могли да максимално искористе наше податке, а ми смо партнери са најиновативнијим компанијама у САД, Великој Британији и широм света", наводе шефови западних служби.
О својим агентима на терену пишу да су то храбри мушкарци и жене који раде са официрима да зауставе бомбе, прекину насиље и обавесте их о намерама њихових противника.
На крају упозоравају да је међународни светски поредак угрожен највише од Хладног рата, додајући да ће се ослонити на заједничку одлучност како би остали "шампиони за глобални мир и безбедност".