Европска унија кажњава Словачку?
Европска унија планира да финансијски казни Словачку због "ерозије демократских норми" изазване укидањем канцеларије специјалног тужилаштва које је надгледало неке случајеве корупције у вези са фондовима ЕУ, пише "Блумберг". Премијер Словачке Роберт Фицо оптужио је Брисел за политичку пристрасност.
Извори "Блумберга" рекли су да Европска комисија разматра неколико опција да финансијски казни Братиславу. Један предлог би укључивао такозвани механизам условљавања, који би омогућио замрзавање око 12,8 милијарди евра (14,2 милијарде долара) додељених Словачкој у оквиру фонда ЕУ. Брисел би такође могао да "поврати" све или део од 2,7 милијарди евра (3 милијарде долара) грантова додељених Братислави током пандемије ковида.
Специјално одељење државног тужилаштва за борбу против корупције у Словачкој основано је 2004. и угашено у марту ове године. Данијел Липшиц, последњи на челу канцеларије, такође је био министар правде у влади која је 2010. сменила први Фицов кабинет. Током своје успешне трке да постане премијер по трећи пут 2023. године, Фицо је оптужио ово одељење да циља на његову странку Смер политички мотивисаним истрагама.
"Ово зло у лику Липшица мора да се заврши, а ми то радимо снажно и темељно", рекао је Фицо новинарима у децембру 2023. године, након победе на изборима.
Опозициона странка Прогресивна Словачка оптужила је премијера да тражи "некажњивост и освету блицкригом против владавине права".
Европска комисија је у фебруару упозорила Братиславу да ће њена реформа имати "директан и значајан негативан утицај на законе ЕУ и финансијске интересе Уније", наводи се у писму словачком министру правосуђа Борису Шушку, које цитирају медији.
Подсећамо, Брисел је раније користио механизам условљавања да казни Мађарску због "назадовања у реформи владавине права". И премијер Виктор Орбан и Фицо оптужили су Брисел за нарушавање суверенитета држава чланица и лоше руковање украјинском кризом.
Након што је словачко тело за борбу против корупције укинуто, извори из ЕУ указали су да блок неће пренаглити у кажњавању Братиславе.
Процес је у почетној фази и захтеваће одобрење председнице Комисије Урсуле фон дер Лајен.
Око 80 одсто свих јавних инвестиција у Словачкој финансира се из фондова ЕУ.