Свет

Кијев пристао на транзит руске нафте

Споразум о транзиту преко Украјине који су још 2019. потписали Москва и Кијев, а на основу којег се руски гас и даље допрема у Европску унију истиче последњег дана ове године
Кијев пристао на транзит руске нафте© NurPhoto/NurPhoto via Getty Images

Премијер Украјине Денис Шмигал изјавио је да Кијев пристаје на транзит руске нафте коју купују европске компаније.

Мађарска нафтно-гасна компанија МОЛ саопштила је да од понедељка ступа на снагу нови споразум о транзиту нафте из Русије у Европу преко Украјине, према којем МОЛ добија власништво над нафтом - почев од белоруско-украјинске границе.

"МОЛ је склопио уговоре са добављачима нафте и оператерима нафтовода како би обезбедио несметано снабдевање сировом нафтом преко нафтовода Дружба из Русије преко Белорусије и Украјине до Мађарске и Словачке... Нова процедура за добијање нафте је у потпуности усклађена са свим релевантним санкцијама и регулативама, између осталог ЕУ и Украјину", наводи се у саопштењу компаније објављеном на сајту Будимпештанске берзе.

"Компанија МОЛ је саопштила да су они тренутно власници нафте која је у транзиту кроз Украјину, што нама одговара. Ово није руска компанија", рекао је Шмигал на конференцији за новинаре, преносе РИА Новости.

У складу са споразумом, од 9. септембра 2024. године одговарајуће количине нафте које долазе из Русије постају власништво МОЛ-а на граници Белорусије и Украјине.

Мађарске власти су у августу изјавиле да је МОЛ спреман да преузме ризике испоруке нафте из Руске Федерације са руско-украјинске границе и плати разлику у цени ако Кијев прихвати ову шему.

Транзит кроз Украјину заустављен је 18. јула. Будимпешта је саопштила да ће се суочити са несташицом горива ако залихе не буду обновљене до септембра. 

Словачка и Мађарска су 22. јула упутиле апел Европској комисији због поступака Украјине, која је зауставила транзит нафте руске компаније "Лукоил" преко своје територије. Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто је касније истакао да је потврђено да је заустављање транзита координисано из Брисела.

Подсећамо, Европска комисија је крајем августа одбила захтев Мађарске и Словачке да посредује у консултацијама са Украјином због санкција које је Кијев увео руском произвођачу нафте "Лукоил".

Споразум о транзиту преко Украјине који су још 2019. потписали Москва и Кијев, а на основу којег се руски гас и даље допрема у Европску унију истиче последњег дана ове године.

image