Украјинска војска не може да користи немачке хаубице: Фале им резервни делови

Ситуација са резервним деловима је катастрофална, изјавила су два команданта артиљеријских јединица украјинске војске

Самоходна хаубица ПзХ 2000 је један од најважнијих система наоружања који је Украјина добила и док немачка влада обећава да ће испоручити још 12 комада, "Билд" пише да украјинској војсци недостају резервни делови за већ испоручена оруђа.

Према писању немачког листа, украјински војници су им се пожалили да велики део самоходних хаубица ПзХ 2000, које су испоручиле Немачка, Холандија и Италија није у оперативном стању због хабања.

"Ситуација са резервним деловима је катастрофална", потврдила су два команданта артиљеријских јединица украјинске војске који већ две године учествују у борбеним дејствима са овим хаубицама и додају:

"То је одличан систем, али је дошло до великог хабања (цеви)".

Како наводе, интензивна употреба самоходне хаубице већ је узела данак током битке за Бахмут у лето 2022.

"Убрзо смо пријавили да су нам потребне резервне цеви. Али њихова замена напредује јако споро - делимично због тога што нема довољно доступних резервних делова", изјавио је један од војника.

Две године касније, мало тога се променило, пише "Билд" и наводи да иако је "Рајнметал", још у мају, саопштио да постоји велика поруџбина за производњу троцифрене количине хаубица, за производњу је потребно неколико месеци због потребе да се цеви додатно ојачају.

Упркос најавама, према информацијама немачког листа, Берлин тренутно испоручује Кијеву мали (једноцифрени) број преко потребних цеви за хаубице, како би бар мањи део самоходних артиљеријских оруђа украјинске војске био враћен у оперативно стање.

Вреди подсетити да хабање цеви значајно утиче на прецизност артиљеријских средстава, која после великог броја испаљених пројектила почиње да се смањује.

Међутим, нису само истрошене цеви проблем, сматрају украјински артиљерци. И други делови појединих самоходних хаубица се такође морају заменити, али набавку резервних спутавају бирократске препреке, јер је дозвољена употреба само неких делова.

"Апсурдно је то што више система наоружања тренутно није оперативно због недостатка резервних делова, него због непријатељске ватре", рекао је Маркус Фабер председавајући Комитета за одбрану Бундестага.