Амерички милиони долара за медије у Србији: "Да смањимо рањивост на притиске Русије"

Укупна вредност активности УСАИД-а у Србији, како се наводи, процењена је на 141 милион долара

Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) расписала је конкурс за саветника који ће, у наредних 11 месеци, бити задужен да осмисли медијску стратегију за Србију како би "умањили руски утицај". За тај посао су определили плату од 160 хиљада долара, стоји у документу у који је РТ на руском имао увид.

Наиме, на америчком порталу за јавне набавке, УСАИД је расписао конкурс за упражњено место специјалног саветника, који мора да има америчко држављанство. Његове надлежности ће бити управљање пројектом "Мисија УСАИД-а у Србији", који се састоји од 20 области, а подразумева и "нова улагања" од 10 милиона долара, тачније два нова пројекта.

Укупна вредност активности УСАИД-а у Србији је, како се наводи, процењена на 141 милион долара.

У опису два нова пројекта се наводи да је актуелна стратегија Вашингтона у Србији усмерена на "јачање безбедности и просперитета Сједињених Држава стимулисањем развоја Србије као стабилног и поузданог партнера". УСАИД истиче да је реч о "заједничким циљевима" Вашингтона и Београда, као и о интеграцијама Србије у "слободну и мирну Европу".

О њиховим правим намерама, међутим, сведочи ставка у документу УСАИД-а да овакви програми подршке "смањују рањивост на притиске Русије и подржавају независне медије".

Такође, када је у питању Северна Македонија, УСАИД је развио "програм за промоцију комуникацијских, и информативно-образовних активности". У документу се наводи да ће специјални саветник имати задатак да створи услове за "шире укључивање грађана Северне Македоније у политичке процесе". Планирано је да за ове намене УСАИД издвоји 500 хиљада долара, преноси РТ на руском.

Из описа тендера произилази и да ће саветник морати да ојача "независне медије", подржи борбу против корупције и "унапреди технологије" у корист демократије.

У разговору за РТ, Никита Мендкович, шеф Евроазијског аналитичког клуба повезао је финансијску активност САД у региону са кризом сопствених медија и покушајима да се ограничи ефективно емитовање проруских медија на Балкану.

"Активирање Сједињених Држава на балканском простору изазвана је чињеницом да РТ тамо реализује ефикасну медијску стратегију. Западу се у целини ово не допада. Ситуацију додатно отежава криза сопственог западног информационог система. Водећи медији, посебно у Европи, нису у стању да одговоре на актуелна питања нашег времена: пад животног стандарда, економски пад и др. И друштво почиње да тражи одговоре, између осталог и у материјалима које емитују руски медији", наглашава експерт.

Поред тога, како подсећа, Балкан је дуго био жариште колонијалних тежњи Сједињених Држава и Британије. Сада гледамо још једну рунду покушаја да се протерају Русија и њени медији.

Како је РТ пренео, Амбасада САД у Београду ће  се позабавити праћењем медија у Србији, а УСАИД ће спровести истраживање јавног мњења у држави о ставовима према програмима које финансира америчка влада.