Туск о немачкој контроли граница: Дефакто суспензија Шенгенског споразума
Коментаришући одлуку суседне Немачке да пооштри граничну контролу не би ли сузбила прилив миграната, премијер Пољске Доналд Туск ју је оценио као "неприхватљиву", то јест констатовао да се ради о "дефакто суспензији Шенгенског споразума у великим размерама".
"Као заговорник добрих пољско-немачких односа, морам рећи да су овакви поступци с пољског гледишта неприхватљиви", рекао је Туск.
Обраћајући се пољским дипломатама, додао је да ће Варшава у наредним сатима "тражити од других земаља, на које утиче ова одлука Берлина, хитне консултације о овом питању о којем ће бити речи на предстојећем форуму (16–18. 9) Европске уније", преноси „Политико".
"Не сумњам да је унутрашња политичка ситуација у Немачкој одговорна за пооштравање контроле, а не наша политика према илегалној миграцији на нашим границама. Надам се да ћемо о томе разговарати у духу Европске уније", рекао је Туск, инсистирајући на томе да земље уније треба да су удружене у јачању спољних граница ЕУ, а не међусобних међа.
Пољским критикама су се придружиле и Аустрија и Холандија, док чешка страна има разумевања за нову немачку одлуку.
"Аустрија неће прихватити људе који су одбијени на улазу у Немачку. Нема простора за маневар", рекао је аустријски министар унутрашњих послова Герхард Карнер за "Билд", док је холандска европосланица Ракел Гарсија Хермида ван дер Вал написала у саопштењу да је "једна од наших најважнијих слобода угрожена да би се послао политички сигнал".
"Европа неће постати безбеднија од политичких сигнала већ захваљујући инвестицијама за јачање спољних граница и полицијске сарадње", додала је она.
Чешки министар унутрашњих послова Вит Ракушан рекао је пак да немачка гранична контрола не представља претњу за чешке грађане, односно да је реч о продужетку мера које су на снази на немачким границама већ неколико месеци.
Немачка ће привремено контролисати границе с Француском, Луксембургом, Холандијом, Белгијом и Данском, док додатне контроле већ постоје на пољској, швајцарској и чешкој граници, где ће остати на снази до 15. децембра, а на аустријској граници до 11. новембра.
Иначе, Шенгенски споразум, први пут потписан 1985. године, дозвољава неограничена путовања свих девет земаља које деле границу с Немачком.