Коментаришући одлуку суседне Немачке да пооштри граничну контролу не би ли сузбила прилив миграната, премијер Пољске Доналд Туск ју је оценио као "неприхватљиву", то јест констатовао да се ради о "дефакто суспензији Шенгенског споразума у великим размерама".
"Као заговорник добрих пољско-немачких односа, морам рећи да су овакви поступци с пољског гледишта неприхватљиви", рекао је Туск.
Обраћајући се пољским дипломатама, додао је да ће Варшава у наредним сатима "тражити од других земаља, на које утиче ова одлука Берлина, хитне консултације о овом питању о којем ће бити речи на предстојећем форуму (16–18. 9) Европске уније", преноси „Политико".
"Не сумњам да је унутрашња политичка ситуација у Немачкој одговорна за пооштравање контроле, а не наша политика према илегалној миграцији на нашим границама. Надам се да ћемо о томе разговарати у духу Европске уније", рекао је Туск, инсистирајући на томе да земље уније треба да су удружене у јачању спољних граница ЕУ, а не међусобних међа.
Пољским критикама су се придружиле и Аустрија и Холандија, док чешка страна има разумевања за нову немачку одлуку.
"Аустрија неће прихватити људе који су одбијени на улазу у Немачку. Нема простора за маневар", рекао је аустријски министар унутрашњих послова Герхард Карнер за "Билд", док је холандска европосланица Ракел Гарсија Хермида ван дер Вал написала у саопштењу да је "једна од наших најважнијих слобода угрожена да би се послао политички сигнал".
"Европа неће постати безбеднија од политичких сигнала већ захваљујући инвестицијама за јачање спољних граница и полицијске сарадње", додала је она.
Чешки министар унутрашњих послова Вит Ракушан рекао је пак да немачка гранична контрола не представља претњу за чешке грађане, односно да је реч о продужетку мера које су на снази на немачким границама већ неколико месеци.
Немачка ће привремено контролисати границе с Француском, Луксембургом, Холандијом, Белгијом и Данском, док додатне контроле већ постоје на пољској, швајцарској и чешкој граници, где ће остати на снази до 15. децембра, а на аустријској граници до 11. новембра.
Иначе, Шенгенски споразум, први пут потписан 1985. године, дозвољава неограничена путовања свих девет земаља које деле границу с Немачком.