Ширење БРИКС-а могло би бити од користи на глобалном нивоу и стога би га требало "охрабрити", каже портпаролка Међународног монетарног фонда Џули Козак, одговарајући на питање новинара о плановима Турске да се придружи тој групи.
Турска је наиме, последња држава која је званично поднела захтев за чланство у БРИКС-у почетком септембра, а руски председник Владимир Путин истакао је да су до сада укупно 34 земље изразиле интересовање за улазак БРИКС, уз разговоре о потенцијалним партнерствима.
Упитана да ли ММФ "види било какву опасност у БРИКС-у", Козак рекла да треба охрабривати "побољшање и проширење међународне сарадње и продубљивање трговинских и инвестиционих веза међу групама земаља", посебно ако то има за циљ "смањење фрагментације и смањење трговинских и инвестиционих трошкова" међу земљама учесницама.
Козак је додала да је "одлука да се придружи оваквим иницијативама суверена одлука сваке земље чланице" ММФ-а.
Анкара је раније потврдила своје право да успостави односе са било којом нацијом или међународном организацијом коју изабере, наводећи да ангажман са БРИКС-ом или Шангајском организацијом за сарадњу (ШОС) не омета њене друге обавезе, укључујући НАТО.
"Не сматрамо да је БРИКС алтернатива било којој другој структури. Сматрамо да све ове структуре и савези имају различите функције", рекао је раније турски председник Реџеп Тајип Ердоган.