Већи број америчких бирача подржава економске планове и пореска решења републиканског председничког кандидата Доналда Трампа у односу на фискалне нацрте његове демократске ривалке Камале Харис, показала је данас објављена анкета Ројтерс/Ипсос.
Бивши републикански председник и његова демократска противница обећали су да ће наставити са смањењем пореза ако победе на изборима 5. новембра, а бирачи сматрају да су веће шансе да ће Трамп смањити дуг од 35 билиона долара, иако независни економски прогностичари кажу да би његови предлози имали супротан ефекат, пише Ројтерс.
Анкета је показала да 37 одсто америчких бирача сматра да је више вероватно да ће се Трамп фокусирати на смањење јавног дуга, у поређењу са 30 одсто оних који исто сматрају за Харис.
Око 30 одсто бирача је исказало мишљење да се ниједан председнички кандидат неће фокусирати на дуг.
Харис је, током дебате у уторак, споменула упозорење банке Голдман Сакс, која процењује да би Трампове тарифне и друге политике успориле економију, додавши да многи независни економисти верују да би Трампова политика допринела повећању државног дуга.
Неколико истакнутих аналитичара сматра да Трампови порески предлози додају најмање три билиона долара федералном дефициту током једне деценије, док наводе да предлози потпредседнице додају мање од два билиона долара или евентуално смањују дуг.
Међу анкетираним гласачима, 47 одсто је рекло да је већа вероватноћа да ће Трамп дати приоритет неговању добре климе за пословање, у поређењу са 37 одсто оних који су изабрали Харис.
Харис је, међутим, имала маргиналну предност од једног процентног поена, 43 одсто према 42 одсто, када су бирачи упитани ко ће настојати да створи "економску климу која је добра за мене и моју породицу".
Бирачи су такође рекли да је већа вероватноћа да ће Харис дати приоритет здравственој заштити и изградњи мостова и путева, преноси Ројтерс.
Трамп је имао предност у погледу инфлације, која је порасла за време администрације актуелног председника Џоа Бајдена у 2021. и 2022. години.
Око 43 одсто бирача у анкети је рекло да је већа вероватноћа ће Трамп ''снизити цене за свакодневне производе, као што су намирнице и гас", у поређењу са 36 одсто оних који су исто рекли за Харис.
Кампања Доналда Трампа о повећању царине на увозну робу, посебно из Кине, има подршку тесне већине америчких бирача, показује нова анкета Ројтерса/Ипсоса.
Око 56 одсто испитаника рекло је да је већа вероватноћа да ће подржати кандидата који подржава нову царину од 10 одсто, или порез на сав увоз, као и царину од 60 одсто на увоз из Кине.
Истраживање је показало да је сваки трећи демократа рекао да је већа вероватноћа да ће гласати за кандидата који подржава веће царине и високе намете на кинеску робу, у поређењу са две трећине оних који су рекли да је мање вероватно да ће то учинити.
Независни бирачи одражавали су шире бирачко тело, наводи Ројтерс.
Аналитичарка Карлин Боуман тврди да Трампова предност произилази из перцепције о добром стању економије током његове администрације 2017-2021, као и да је његов успех у убеђивању бирача да амерички економски проблеми проистичу из прикривене економске конкуренције других земаља, посебно Кине.
До пандемије ковида 19 2020. године, америчка привреда је по многим мерама добро пословала током Трампове администрације, подстакнута смањењем пореза за потрошаче.
Незапосленост у САД је била најнижа у последњих неколико деценија, иако је државни дуг растао и достигао врхунац током пандемије, пише британска агенција.
Анкета је показала да Харис има свеукупну предност од 5 процентних поена у односу на Трампа на националном нивоу, иако ће се председничка трка у САД углавном одлучивати у око седам кључних држава у којима је трка традиционално тесна.