Израелска обавештајна служба Мосад поставила је малу количину експлозива у 5.000 пејџера тајванске производње које је наручила либанска група Хезболах неколико месеци пре детонација које су се догодиле у уторак, наводи Ројтерс позивајући се на неименоване либанске изворе.
Изгледа да је завера трајала месецима, рекло је британској агенцији неколико извора.
Високи либански безбедносни извор рекао је да је Хезболах наручио 5.000 пејџера које је произвела тајванска компанија "Голд Аполо", а неколико других извора рекло је да су они у земљу допремљени раније ове године.
Један извор је идентификовао фотографију модела пејџера, АП924, који попут других дојављивача бежично прима и приказује текстуалне поруке, али не пружа услугу телефонирања.
Борци Хезболаха користили су пејџере као нискотехнолошко средство комуникације у покушају да избегну израелско праћење локација мобилних телефона, рекла су Ројтерсу два извора упозната са операцијама те групе.
Високи либански извор тврди да је Мосад модификовао уређаје "на производном нивоу".
"Мосад је убацио плочу унутар уређаја која има експлозивни материјал који прима код. Веома га је тешко открити на било који начин. Чак и било којим уређајем или скенером", рекао је тај неименовани извор.
Извор је рекао да је 3,000 пејџера експлодирало када им је послата кодирана порука, истовремено активирајући експлозив, а други безбедносни извор рекао је Ројтерсу да је до три грама експлозива било сакривено у новим пејџерима.
У уторак у 15:30 сати по локалном времену у Либану корисници пејџера примили су поруку која је изгледала као да долази од руководства Хезболаха, пише "Њујорк тајмс".
Уређаји су били програмирани да дају звучни сигнал неколико секунди пре него што експлодирају.
Тајванска компанија "Голд Аполо" у међувремену је саопштила да тај производ није био њихов, већ да је на њему био само њихов лого.
Хезболах је саопштио да је број погинулих у експлозији пејџера у јужном Либану порастао на 12 након што су још три оперативца те групе подлегла задобијеним повредама, преноси "Тајмс оф Израел".
Ко производи пејџере?
Слике уништених пејџера које је анализирао Ројтерс показују формат и налепнице на полеђини који су били у складу са пејџерима које је направио "Голд Аполо".
Оснивач компаније Хсу Чинг-Куанг је рекао да је пејџере коришћене у експлозији направила компанија у Европи, са седиштем у Будимпешти, која је имала право да користи робну марку тајванске фирме.
"Пејџери АР-924 које користе милитанти (Хезболаха) произвели су 'БАК Консултинг КФТ" (BAC Consulting KFT) са седиштем у Будимпешти. Према уговору о сарадњи, овластили смо их да користи наш заштитни знак за продају производа у одређеним регионима, али дизајн и израда производа су искључиво њихова одговорност", наводи се у саопштењу "Голд Апола", преноси АП.
Председник компаније Голд Аполо, Хсу Чинг-Куанг рекао је данас новинарима да његова компанија има уговор о лиценцирању са БАК у последње три године, али нису пружени докази о уговору.
Либанско Министарство спољних послова описало је експлозије као "опасну и намерну израелску ескалацију" за коју је речено да је била "праћена израелским претњама да ће проширити рат на Либан у великим размерама".
Талас експлозија трајао је око сат времена након првих детонација.
Либански министар здравља Фирас Абијад изјавио је да је 2.750 људи повређено у експлозијама, од којих је око 200 у критичном стању.
Либански покрет Хезболах је рекао да ће Израел добити оштар одговор за масакр либанског народа.
"Исламски отпор у Либану наставиће своје операције подршке Гази као и до сада – ово је процес који је у току, али одвојен од оштрог одговора који непријатељ мора да очекује као одговор на масакр који је нанео либанском народу. Неизбежно је", наводи се у саопштењу покрета.
Како је пренео АП, пејџере су највероватније набавили припадници Хезболаха након што је један од лидера групе у фебруару наредио да чланови групе престану да користе мобилне телефоне, уз упозорење да телефоне прати израелска обавештајна служба.
Неименовани званичник Хезболаха рекао је да је детонација пејџера "највећи пробој безбедности" који се десио тој либанској милитантној групи у скоро годину дана рата са Израелом.