Распоређивање америчког ракетног система "тајфун" на неодређено време на Филипинима представља смео потез у супротстављању Кини у Пацифику који подиже регионалне тензије на нови ниво изазивајући политичке поделе на Филипинима, пише "Ејжа тајмс".
Овог месеца, више медијских извора известило је да ће САД задржати свој ракетни систем средњег домета "тајфун" на северним Филипинима на неодређено време, упркос забринутости Кине и ризицима од узвратне ескалације, према филипинским и америчким званичницима.
Систем, који може да лансира оружје "томахавк" и "стандард СМ-6" и потенцијално погађа циљеве у континенталној Кини, првобитно је доведен на заједничке вежбе организоване у априлу.
Филипински званичници разматрају да задрже ракетни систем на северу Филипина до априла следеће године, када ће америчке и филипинске снаге одржати своје годишње борбене вежбе великих размера "Баликатан", пренео је АП.
Стално присуство "тајфуна" указује на намеру САД и Филипина да појачају регионално одвраћање због растућих тензија у Јужном кинеском мору и Тајванском мореузу, наводи се у тексту. Кинески званичници, укључујући Министарство спољних послова, изразили су узнемиреност, упозоравајући да би распоређивање могло да дестабилизује регион и доведе до трке у наоружању.
Међутим, филипински министар одбране Гилберто Теодоро одбацио је ове тврдње, оптужујући Кину за мешање у унутрашње ствари Филипина и коришћење "обрнуте психологије" да спречи побољшање одбрамбених способности своје земље.
Он је даље критиковао Кину због појачавања њеног војног присуства у Јужном кинеском мору, док су филипински војни званичници, укључујући генерала Ромеа Бравнера млађег, позвали су да систем "тајфун" остане трајно, наводећи потребе националне одбране.
Ово распоређивање је део ширих напора САД да ојача своју војну позицију у Индо-Пацифику, где је Кина брзо проширила своје ракетне капацитете.
Неограничено распоређивање америчког ракетног система "тајфун" на Филипинима могло би да означи еволуцију у дугогодишњој позицији продуженог одвраћања које су САД имале у Пацифику.
Америчка стратешка двосмисленост око распоређивања овог ракетног система може истовремено и ојачати и обуздати Филипине.
С једне стране, неограничено распоређивање пројектила може одвратити Кину од даље ескалације без потпуног ангажовања САД на одбрани Филипина, као што се захтева њиховим споразумом о међусобној одбрани.
С друге стране, недостатак експлицитних америчких гаранција за трајно распоређивање ракетног система може да спречи Филипине да једнострано потврде своје територијалне претензије у Јужном кинеском мору, што може да увуче САД у већу конфронтацију са Кином.
Упркос нејасноћи која стоји иза америчког распоређивања пројектила "тајфун", филипинска архипелашка конфигурација одговара оперативном концепту америчких Дистрибуираних поморских операција (ДМО).
Овај концепт подразумева распршивање јединица америчке морнарице на већем оперативном подручју како би се противницима отежало откривање и циљање, а истовремено омогућила међусобна подршка и концентрисана ватра на циљеве.
Међутим, распоређивање се може суочити са оперативним ограничењима због изразитог недостатка средстава за ваздушну и противракетну одбрану на Филипинима. Ово би могло приморати САД да распореде своја средства радије него да се ослањају на Филипине да бране своје ракетне системе који се тамо налазе.
Међутим, више од било које војне рањивости, превртљива, подмитљива филипинска политичка елита може бити "Ахилова пета" америчког "тајфуна".
У чланку за Ченел њуз Ејжа Лијен Чиа напомиње да је садашња администрација Фердинанда Маркоса млађег ојачала везе са САД и ослабила везе са политичарима повезаним са бившом администрацијом Родрига Дутертеа, који је фаворизовао ангажман са Кином и антагонизам са Западом.
Тај раскол, како каже Чиа, кулминирао је оставком потпредседнице Саре Дутерте из кабинета и критикама бившег председника Дутертеа који је за Маркоса млађег рекао да је "америчка марионета".
Чиа напомиње да би ова бурна свађа могла да утиче на филипинску спољну политику, са будућим одбрамбеним иницијативама САД на Филипинима, укључујући и распоређивање "тајфуна", које ће висити о концу са кључним изборима на средини мандата који ће се одржати следеће године.