Пре него што артиљеријске гранате стигну до украјинских трупа на првим линијама фронта у сукобу са Русијом, оне су економска благодат за североисточну Пенсилванију, пише "Вашингтон пост".
Откако је започео сукоб у Украјини, савезна влада је издвојила скоро 175 милијарди долара хитне помоћи. Али велики део тог новца остаје у Сједињеним Државама: у погонима попут војне фабрике у Скрантону, која производи 155-милиметарску артиљеријску муницију, и других у Алабами, која производи оклопне транспортере, и Тексасу, где се граде преносни артиљеријски ракетни системи, пише "Вашингтон пост" у репортажи из Скрантона.
"Џенерал дајнамикс", који води 116 година стару фабрику муниције "Скрантон арми", отворио је више од 200 радних места у овом региону од 2022, када је почела руска Специјална војна операција. Производња артиљерије се више него удвостручила, а постројења "Џенерал дајнамикса" у региону праве више од трећине муниције од 155 милиметара које Сједињене Државе намеравају да пошаљу на прве линије сваког месеца.
"Гентекс", војно предузеће у оближњем Карбондејлу, Пенсилванија, повећао је број запослених за 10 одсто током прошле године, кажу званичници. Немачка компанија за стакло "Шот", која производи високотехнолошке оптичке производе за цивилну и војну употребу у Дуријеу, Пенсилванија, отворила је десетине радних места у последњих пет година.
Ти послови помажу да се преокрене економски пад ове области.
Деценијама након што су рудници угља и текстилни комбинати затворени, стопа незапослености овде је била најмање два процентна поена виша од националног просека, рекао је професор на Универзитету Скрантон Сатјаџит Гош који проучава регионалну економију.
Сада је то често боље од националног просека.
Муниција направљена у Скрантону иду у Ајову, где се пуни експлозивима и упаљачима, пре него што буде спремна за Украјину или савезнике из НАТО-а.
Конгрес је одобрио 60,8 милијарди долара помоћи Украјини 2024. Од 25,7 милијарди долара намењених за куповину војне опреме, седам милијарди долара иде за повећање производње муниције у САД.
Наводи се да се из редова републиканаца често могу чути критике на рачун издвајања за Украјину за војну помоћ из америчког буџета и подсећа да је председник Представничког дома Мајк Џонсон захтевао да Владимир Зеленски отпусти амбасадора Украјине у Вашингтону након што је прошле недеље посетио фабрику Скрантон да се захвали радницима производне линије. Џонсон је то видео као страначку кампању демократа.
С друге стране, како се напомиње, Бајден и републикански лидер у Сенату Мич Меконел истичу да је потрошња за одбрану Украјине у безбедносном и економском интересу Сједињених Држава.
Североисточна Пенсилванија се нада да ће доказати премису да је помоћ Украјини једнако важна и локалним економијама које производе материјал (за фронт), рекла је градоначелница Скрантона Пејџ Гебхард Конети, демократа изабрана 2019.
Отварање радних места привлачи људе у Скрантон, град од око 77.000 људи.
Знаци економског преокрета у граду су, међутим, помешани. Да ли су ненасељени малопродајни простори у срцу Скрантона - у новоименованој Бајденовој улици - знаци здравог одлива или превисоких трошкова вођења бизниса?
Неки од послова који су заменили оне у давно несталим рудницима и фабрикама не обезбеђују плату довољну да покрије све трошкове живота, кажу локални становници.
Одбрамбена индустрија је већ генерацијама главни део привреде Скрантона. Фабрика муниције почела је као објекат за изградњу и одржавање возова 1908. године и била је један од највећих послодаваца у Скрантону — тада много већем граду са више од 100.000 људи. Војска га је 1953. претворила у фабрику.
"Гентекс" је почео као произвођач свиле у Њујорку 1890-их, а затим се преселио у Карбондејл након пожара и почео да прави војне падобране, затим шлемове током светских ратова. Неке од првих запослених биле су супруге рудара.
Војска је уложила скоро 420 милиона долара у модернизацију фабрике муниције. Приликом недавне посете, техничари су заменили деценијама старе производне линије бржим, тишим, енергетски ефикасним машинама.
За Бајдена, који је живео у Скрантону до своје десете године, одбрамбена индустрија је добра за Украјину, али је и мелем за дуго економско пропадање.
"Замислите шта би се десило када би се та фабрика у Скрантону затворила, или било где широм земље, када школа нема довољно средстава, када неједнакост постаје све већа и већа", рекао је председник током говора у тој области у априлу.