Свет

Српски конзул у Израелу: Ноћ под сиренама и у склоништима, оштећене зграде, забране окупљања

Он је грађанима Србије у Израелу, којих је око 2.500, поручио да прате упутстава и наредбе овдашње команде позадине
Српски конзул у Израелу: Ноћ под сиренама и у склоништима, оштећене зграде, забране окупљања© Tanjug/AP Photo/Itai Ron

Почасни конзул Србије у Беер Шеви Израелу, Александар Николић, изјавио је данас да је ноћ у тој земљи била мирнија, да су пола сата након поноћи укинуте мере ограничења које је увела локална команда за позадинске снаге у централном и јужном делу земље.

Он је рекао да су ограничења остала на снази само у северном Израелу, почев од предграђа Хаифе, познатих као Кајот, па све до западне Галилеје, где је и даље на снази забрана окупљања на отвореном за више од 30 особа, док је у затвореним просторима дозвољено до 300 особа.

"Међународни аеродром Бен Гурион у Тел Авиву поново је отворен, али само 15 авио-компанија наставља с летовима, док остале и даље имају суспензију. Важна информација за нас је да две израелске авио-компаније и даље одржавају директне летове за Београд", рекао је Николић за К1 телевизију.

Према његовим речима између 19.30 и 20.30 по локалном времену, активирало се 2.099 сирена услед лансирања 181 балистичког пројектила типа земља-земља из Ирана, који су ушли у израелски ваздушни простор, али нису сви били пресретнути јер не постоји потпуно херметичко затварање неба.

"Две особе су повређене у Тел Авиву, док је у оближњем предграђу Подешара, у подручју Дан, оштећено око 100 зграда. Балистички напади захватили су кључне урбане центре, од северне границе с Либаном па све до северног дела пустиње Негев, јужно од израелске регије. Око девет милиона становника наизменично је боравило у склоништима", рекао је он.

Говорећи о нападу у уторак увече, рекао је да су детонације биле много продорније, а да је најстрашнији био тупи звук пројектила, нешто што се до сада није доживело.

"Страх и брига су сада присутнији, а очекује се и реакција овдашњих власти. У ово предвечерје празника, све је далеко од спокоја и породичног расположења. Само пола сата након што је одобрено напуштање заштитних соба и склоништа од стране команде позадине, започеле су прве активности ка нормализацији живота. У централном и јужном делу земље, па све до предграђа Хаифе, северне медитеранске луке, живот се, упркос свему, одвија. Олакшавајућа околност је што неће бити наставе наредних дана због празника, али иако су спортске утакмице и културне манифестације отказане, живот се колико-толико наставља. Постоје назнаке да ће и даље бити покушаја нормализације", рекао је Николић.

Николић је објаснио да су склоништа и сигурне собе у ствари станови или приватне куће где је једна соба предвиђена за ову сврху, с тачно дефинисаним спецификацијама за врата и прозоре.

Дебљина зидова је значајно већа у односу на обичне просторије, појашњава Николић и додаје да када се огласе сирене, породице или запослени одмах се упућују у те просторије.

"Што се тиче сирена, постојало је само око 18 минута општег упозорења да су лансиране балистичке ракете типа земља-земља. Сирене се обично огласе минут и по пре детонације. Синоћ су детонације биле посебно непријатне, снажније него икада раније", рекао је Николић.

На питање о евентуалним нападима, Николић каже да је Израел поставио два кључна циља - један се односи на северно ратиште, у области око и преко линије разграничења с Либаном, а други на трагичне догађаје у појасу Газе.

"Када говоримо о северу, циљ је стварање услова за повратак 70.000 интерно расељених Израелаца у њихове домове, на простору од пет до десет километара од линије разграничења с Либаном. Битно је нагласити да су у ову ситуацију укључени сви сегменти израелског друштва: Јевреји, муслимански Арапи, хришћани, Бедуини, Черкези, Друзи, као и становници градских и руралних подручја", рекао је Николић.

Додаје да је на југу, главни циљ ослобађање 101 таоца, међу којима је и наш држављанин Алон Оен.

"Кључно питање које се поставља у вези с наредним данима је да ли ће ови догађаји допринети постизању ових циљева или ће ситуација ући у зачарани круг. И даље постоји велика неизвесност, с много више питања него одговора, док сви сегменти цивилног живота трпе под теретом ове кризе - привреда, трговина, а и буџетски дефицит, планиран на 1,2 одсто, већ је прешао пет процената. Кредитни рејтинг земље је угрожен", рекао је конзул Србије.

Када се ради о држављанима Србије, понавља да се у Израелу налази око 2.500 грађана Србије, од којих већина овде има дугогодишње пребивалиште и основне животне активности, а када је реч о нерезидентима, већином су то докторанти и постдокторанти на престижним израелским универзитетима, као и стручњаци из области спорта.

"Синоћ смо били у контакту, а јуче сам забележио 24 евидентирана позива. У оваквим околностима, наши држављани показали су изузетно дисциплиновано и смирено понашање, без знакова панике," истакнуто је у разговору.

Он је грађанима Србије у Израелу поручио да прате упутстава и наредбе овдашње команде позадине.

"Свака земља се обраћа својим грађанима на свој начин, а тренутно је најважније пратити ситуацију, остати у контакту и следити упутства команде", рекао је он.

image