Савет безбедности Уједињених нација одржао је хитну седницу поводом ескалације сукоба на Блиском истоку, на захтев Израела и Француске, а на којој су многе чланице оштро критиковале Израел због убијања палестинских цивила и масовних уништења у Гази, као и цивилних жртава у Либану.
Ипак, то тело УН остало је подељено када се ради о проценама узрока ескалације насиља и мало је вероватно да ће осудити Иран, а да уједно не осуде и акције Израела, преноси "Глас Америке".
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш упозорио је на седници да време истиче и да смртоносни циклус насиља мора да престане, као и да се за само седам дана алармантна ситуација у Либану претворила од "лоше у много, много гору".
Амбасадорка Сједињених Америчких Држава (САД) при Уједињеним нацијама (УН), Линда Томас-Гринфилд, позвала је представнике земаља чланица да осуде и санкционишу Иран због напада на Израел.
Она је изјавила да су ирански ракетни напади у уторак на Израел имали за циљ да изазову смрт, разарања и означили су ескалацију сукоба.
Позивајући на хитну акцију Савета безбедности Томас-Гринфилд је нагласила да СБ УН мора "да проговори једним гласом и осуди Иран због неиспровоцираног напада на другу државу чланицу УН".
Према њеним речима, Иран је у ширем смислу, кроз финансирање, обуку и подршку коју је пружао војном крилу Хамаса, саучесник и у нападима (Хамаса) на Израел 7. октобра.
Нагласила је да Иранска револуционарна гарда (ИРГ) даје "подстицаје" оружаним групама широм региона, укључујући Хуте у Јемену, милитантне групе у Сирији и Ираку и Хезболаху у Либану и поручила да ће "ирански режим" сносити одговорност за своје акције.
Стални амбасадор Русије при УН Василиј Небензја рекао је да Израел сноси сву кривицу за ескалацију тензија на Блиском истоку.
"Политичко убиство лидера Хезболаха Хасана Насрале има потенцијал за катастрофалне последице у Либану и широм Блиског истока. Западни Јерусалим то није могао да не схвати, али је намерно ишао на ескалацију. Дакле, израелска страна сноси сву одговорност за наредну ескалацију и њене последице, укључујући и народ Израела", рекао је он на састанку Савета безбедности УН посвећеном Блиском истоку.
Небензја је рекао да у оквиру свог мандата, Савет безбедности УН мора да примора Израел да одмах прекине непријатељства.
"Сви треба да уложимо напор да створимо услове за политичко и дипломатско решење. У овом контексту, узимамо у обзир сигнал Техерана да није вољан да даље подстиче конфронтацију", рекао је Небензја.
Израелски представник у УН Дени Данон затражио је да се хитно уведу санкције Ирану због, како је навео, хладнокрвног ракетног напада на Израел.
Он је рекао да су милиони људи били у склоништима и истакао да је напад Ирана био покушај напада на само срце израелског друштва јер су гађана насветија места - џамије, цркве и синагоге.
Либански амбасадор у УН Хади Хакем изјавио је да власт и народ Либана одбијају рат и желе спровођење Резолуције 1701 СБ УН.
Он је рекао да "Либану није добро нити је Гази добро" и да су свуда на јужној граници израелски тенкови и оклопна возила, наводи се у саопштењу на сајту УН.
Хакем је истакао да је Израел гађао стамбене зграде и оптужио је израелску војску за "масакр који подсећа на раније масакре које су Израелци извршили против Либана".
Амбасадор Ирана у УН Саеид Иравани указао је да Израел нема намеру да крене путем мира или примирја и да је СБ УН парализован због тога што САД спречавају доношење било какве ефикасне одлуке.
Он је оптужио Израел да већ дуго и без последица спроводи бруталности над Палестинцима и да се сада то проширило и на Либан где се даноноћно и свуда гађа невин либански народ.
"Израелу је уз подршку САД и Велике Британије дата дозвола да се понаша како жели. Тај режим постао је претња безбедности међународне заједнице. Израел мора сместа да прекине операцију у Гази и Либану", нагласио је Иравани.
Према речима Ираванија војска Ирана је извршила низ напада у којима је гађала војне и безбедносне положаје у складу са својим правом на самоодбрану оптуживши Израел за убиство шефа политичког бироа Хамаса Исмаила Ханијеа у Техерану, чиме је нарушен суверенитет Ирана, за рањавање иранског амбасадора и убиство лидера Хезболаха Хасана Насрале и за неоправдане нападе на Сирију.
"Иран у потпуности користи право да се брани. Израел је напао и дипломатско представништво Ирана у Дамаску. Савет безбедности није реаговао већ је само позвао Иран на суздржаност", нагласио је Иравани и истакао да је због поступака Израела убијен велики број невиних цивила.
Кинески амбасадор при УН Фу Цонг изјавио је на седници СБ УН да се "Кина противи свим актима којима се крше основне норме међународних односа", наводи се у саопштењу објављеном на сајту УН.
Амбасадор Кине у УН је нагласио важност суверенитета, сигурности и територијалне интегритета свих држава, додајући да Кина дели становиште УН да сваки израелски упад у Либан крши суверенитет и територијалну интегритет Либана и супротставља се одредбама Резолуције Савета безбедности 1701.
Фу је упозорио да је "свеобухватан рат на ивици избијања", позвао је све стране, посебно Израел, да покажу уздржаност од било каквих акција које би могле довести до даље ескалације кризе и осудио свако насиље и нападе на цивиле.
Обраћајући се СБ УН, руски изасланик при УН Василиј Небензја изразио је "одлучну осуду" напада Израела на Либан, позивајући Израел да "одмах престане с употребом силе и повуче трупе са либанске територије".
Небензја је оптужио је Израел и његове "америчке саучеснике" да се ослањају искључиво на употребу силе у решавању својих брига.
Хитну седницу СБ УН затражила је Француска након што је Иран одлучио да у уторак испали скоро 200 балистичких ракета на Израел у тренутку када су израелске снаге покренуле "ограничене" копнене операције у јужном Либану упоредо са широком кампањом ваздушних удара против Хезболаха у Либану и рата у Појасу Газе, наводи се у саопштењу објављеном на сајту УН.