Технолошки могул Илон Муск оптужио је америчку Демократску странку да покушава да угуши слободу говора у земљи тврдећи да се бори против говора мржње и дезинформација.
Милијардер је то прокоментарисао након потпредседничке дебате током које су демократски кандидат Тим Волц и републиканац Џеј Ди Венс разговарали о бројним питањима, укључујући слободу говора и цензуру.
Волц је током дебате изјавио да не верује да су говор мржње, претње језик или дезинформације заштићени Првим амандманом, који грађанима САД даје право на слободу говора.
"Не можете викати 'ватра' у препуном позоришту, то је тест Врховног суда", рекао је Валц, алудирајући на цитат судије Врховног суда Оливера Вендела Холмса из 1919.
Маск, самопроглашени апсолутиста слободе говора, упозорио је на Иксу да "Демократска странка отворено жели да узме вашу слободу говора под маском онога што ОНИ сматрају 'мржњом'".
Током дебате, Венс је тврдио да је цензура, коју су спроводиле велике технолошке компаније, а уз подршку Камале Харис и америчког председника Џозефа Бајдена, била "много већа претња демократији од било чега што смо видели у последње четири године", укључујући нереде на Капитолу, које су демократе више више пута користиле као "доказ" претње демократији коју представља Трамп.
"Имамо претњу демократији... Велике технолошке компаније ућуткују своје суграђане, а Камала Харис каже да би желела да цензурише људе који се баве дезинформацијама, уместо да расправља и убеђује своје суграђане Американце", рекао је Венс.
Републикански кандидат за потпредседника такође је оптужио администрацију Бајден-Харис да покушава да Американцима забрани приступ платформама попут Фејсбука због критиковања анти-ковид мера.
"То није викање 'ватра' у препуном позоришту, то је критиковање политике владе, што је право сваког Американца", рекао је Венс.
Још у августу, извршни директор Мете Марк Закерберг признао је да је Бајденова администрација вршила притисак на Фејсбук да "цензурише" неке садржаје о ковиду, као и да је ФБИ наредио платформи да "убије" причу "Њујорк поста" о лаптопу Хантера Бајдена. до избора 2020.