Свет

САД оптужиле кинеске студенте да су лагали ФБИ

Петорица мушкараца су се наводно уротили да прикрију своје активности "гледањем у звезде", саопштио је ФБИ
САД оптужиле кинеске студенте да су лагали ФБИGetty © RoschetzkyIstockPhoto

Петорица кинеских држављана оптужена су да су лагали ФБИ и уништили доказе о могућим прекршајима, након што су ухваћени у близини највеће базе за обуку Националне гарде у САД.

Према кривичној пријави поднетој раније ове седмице, петорка је откривена у близини кампа Грејлинг у северном Мичигену у августу 2023. Група је тврдила да су новинари и пуштени су да оду својим путем.

"Оптужени нису у притвору. Ако дођу у контакт са америчким властима, биће ухапшени и суочиће се са овим оптужбама", рекла је Ђина Балаја, портпаролка канцеларије америчког тужиоца у Детроиту.

Агенција АП наводи да су Кинези студенти Универзитета Шангај Јиао Тонг и да су прошле године били на размени студената у Мичигену. Група је без проблема дипломирала раније ове године и напустила САД.

ФБИ је саопштио да је наредник Националне гарде Јуте наишао на групу после поноћи, код језера у близини војне базе. Један од њих је наводно рекао: "ми смо медији", пре него што су покупили своје ствари и пристали да напусте то подручје. ФБИ је касније открио да је група недељу дана раније резервисала собу у оближњем мотелу.

Четири месеца након инцидента, једног од мушкараца је испитала америчка царина и гранична патрола на аеродрому у Детроиту, пре него што је отпутовао у Јужну Кореју и Кину. Тада је тврдио да је група кренула на путовање, око 320 километара северно од Ен Арбора, "да гледа звезде падалице".

Претрагом његовог хард диска откривене су "две слике војних возила" снимљене истог датума када је група отишла на језеро.

Остала четворица су интервјуисана у марту, по доласку у Чикаго авионом са Исланда. Признали су да су били у близини кампа Грејлинг у августу 2023, рекавши да су отишли тамо да посматрају метеорску кишу.

Више јединица Националне гарде широм САД је у то време изводило вежбу великих размера у том објекту. Међу њима су били и војници са Тајвана, открила је јапанска државна телевизија НХК неколико недеља касније.

Тајваном управљају потомци националиста које подржавају САД и који су побегли након што су изгубили у кинеском грађанском рату 1949. Народна Република Кина сматра Тајван својом сувереном територијом и обећала је да ће мирно реинтегрисати самоуправно острво.

У саопшптењу ФБИ-ја се наводи да су студенти из Кине можда у више наврата фотографисали "виталне одбрамбене локације" у САД, без давања детаља.

САД нису оптужиле ниједног студента да је шпијунирао камп Грејлинг. Уместо тога, у жалби се наводи да је њих петорица четовала прошлог децембра о брисању фотографија путовања у Мичиген са својих телефона и камера.

image