Захуктава се нови светски трговински рат?

Продубљује се трговински рат двеју суперсила. Пекинг је тужио Вашингтон Светској трговинској организацији, америчка администрација одговорила санкционисањем још кинеских компанија

Након што је Кина поднела тужбу Светској трговинској организацији (СТО) против Сједињених Држава због контроле извоза полупроводника, америчка администрација је додала још 30ак кинеских компанија на "црну листу", продубивши тензије између две светске економске суперсиле.

Како преноси "Блумберг" позивајући се на неименоване изворе, америчко Министарство трговине додаће идуће седмице "Јангце мемори технолоџис", водећег кинеског произвођача меморијских чипова који је у преговорима о сарадњи са "Еплом" и још 30 других компанија на такозвану листу ентитета којима је забрањено да купују технологију од америчких фирми, осим ако немају специјалну дозволу за извоз коју издаје америчко министарство.

Те мере Вашингтона већ су осетили "Хуавеи" и кинески лидер у производњи чипова "Међународна корпорација за производњу полупроводника", подсећа "Блумберг".

САД су "политизовале и направиле оружје од економске сарадње", рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин.

Злоупотреба мера контроле извоза омета нормалну међународну трговину чипова и других производа, нарушава глобални ланац снабдевања полупроводницима и ремети глобалну трговину, рекао је он.

"Последњих година, САД користе националну безбедност као изговор да ометају нормалну међународну трговину, што међународна заједница широко одбацује. СТО је недавно заузела став да су царине на челик и алуминијум које су САД селективно наметнуле 2018. године у име националне безбедности прекршиле правила СТО. То показује да безбедносни изузеци не пружају сигурно уточиште за једностране или протекционистичке праксе", рекао је Ванг коментаришући кинеску тужбу пред Светском трговинском организацијом.

Земље треба да устану и кажу "не" унилатерализму и протекционизму Вашингтона. Ово је узрок који утиче на стабилност глобалног трговинског система, и што је још важније, на то да ли међународна правда може превладати, поручио је он.

Будући да су САД блокирале именовања у највише тело СТО које се бави трговинским споровима, ако кинеска тужба и прође, биће то само први корак у дугој процедури која се можда никада неће решити, прокоментарисао је "Глобал тајмс".

Најновији потез Вашингтона представља ескалацију америчко-кинеског сукоба око технологије. Бајденова администрација је у октобру представила широк скуп ограничења за Кину када је реч о извозу полупроводника и опреме за производњу чипова, са циљем да ограничи доминацију Пекинга у технолошкој индустрији.

Амерички званичници кажу да су увели најновија ограничења за чипове како би се спречило да Кина постане економска и војна претња. Бајденова администрација жели да осигура да произвођачи чипова у Кини не буду у стању да направе напредне полупроводнике који би ојачали кинеску војску.

Кина, која је жестоко критиковала потезе САД, одговорила је припремом пакета вредног 143 милијарде долара за своју индустрију полупроводника.