Американци у проблему: Појас Газе забрањена зона за обавештајце
Америчке обавештајне службе су се дуго суочавале са препрекама по питању прикупљања информација из Појаса Газе, а највећи проблем је што је тај простор затворен од остатка света, па је добијање из веродостојних обавештајних извора изнутра изузетно тешко, објавио је "Политико" у сусрет годишњици напада Хамаса.
Од престанка службених путовања у Газу 2003. године било је неизбежно да ће САД изгубити појам о дешавањима у Гази.
"Не постоји замена за чизме на терену у смислу прикупљања обавештајних података", рекао је бивши обавештајни официр САД Тед Сингер.
Како пише "Политико", напад Хамаса је разоткрио значајан јаз у обавештајним подацима Вашингтона о Гази и разумевању Хама, што је изазвало притисак да се појача прикупљање података и њихова анализа.
"Регрутовање и руковање изворима у забрањеној области је опасно, како физички, тако и из контраобавештајне перспективе, и за службенике и за агенте", упозорава.
Како каже, постало је још теже након напада 7. октобра прошле године, јер је енклава сада потпуно затворена и за хуманитарне групе и новинаре је тешко да тамо уђу, што отежава регрутовање људских ресурса.
Док Израел има свој сателитски програм, амерички сателити су далеко софистициранији. Америка је помогла Израелу тако што је поделила слике својих сателита, на основу чега су откривени тунели и друге команде Хамаса.
"Недостаци обавештајних података о Гази могли би отежати Белој кући да пронађе праву формулу за споразум о прекиду ватре. Нејасно је где тачно леже слепе тачке САД, али јавна препирка око предложеног ослобађања талаца САД и споразума о прекиду ватре разоткрила је недостатак јасноће", резимира "Политико".