Владајућа партија Грузије покреће процедуру за опозив председнице
Владајућа партија "Грузијски сан" поново покреће процедуру за опозив председнице Саломе Зурабишвили, саопштио је данас на брифингу председник парламента Шалва Папуашвили.
Он је рекао да је у плану подношење још једне тужбе Уставном суду, а разлог је, како је навео, "и даље исти - иностране посете Саломе Зурабишвили без одобрења владе".
Папуашвили је објаснио да ће тужба бити поднета Уставном суду пре избора, а да ће то питање бити стављено на гласање у парламенту на једном од првих састанака после избора, преноси "Њу Џорџија".
"Ако то успе, мандат Саломе Зурабишвили биће скраћен за око месец дана. Овај корак је више симболичне природе, тако да ће кршилац Устава Саломе Зурабишвили ући у историју не само као бивши председник, већ и као суспендовани председник", истакао је Папуашвили.
"Грузијски сан" је покушао да опозове Зурабишвили у октобру 2023. због турнеје у знак подршке европским интеграцијама без дозволе владе, али је владајућој странци тада недостајало неколико гласова у парламенту.
"Након што је добила гаранцију имунитета од радикалне опозиције по питању кршења Устава, Саломе Зурабишвили је наставила да грубо крши Устав Грузије. Конкретно, након завршетка поступка опозива, она је обавила неколико иностраних посета без сагласности грузијске владе, укључујући прошле недеље у Француској, Немачкој, Пољској и Белгији", рекао је Папуашвили.
Он је напоменуо да су поступци страних лидера који угошћују Саломе Зурабишвили у својим резиденцијама, знајући за њене неуставне поступке, представљају "намерно испољавање непоштовања грузијског народа и његовог уставног система, кршење принципа немешања у унутрашње ствари земље и противрече заједничким европским вредностима".
Саломе Зурабишвили се противила увођењу закона о страним агентима који обавезује невладине организације и медије који остварују више од 20 одсто прихода из иностранства да се региструју у Националној агенцији за јавни регистар, а због којег је Европска униjа jе припретила блокирањем преговора о чланству Грузије.
Такође је одбила да потпише закон о забрани ЛГБТ пропаганде, који је затим, у складу с законодавством земље, потписао Папуашвили у својству председника парламента.