Иза преудонима Сатоши Накамото стоји канадски програмер Питер Тод, тврди се у новом документарцу ХБО који је покушао да открије идентитет мистериозног творца биткоина, позивајући се на нове и већ познате информације.
Пред крај документарца, режисер Кален Холбек током разговора с Тодом примећује како је 39-годишњи програмер имао доста увида у прву криптовалуту, Тод је одговорио речима: "Па, да, ја сам Сатоши Накамото".
Међутим, Тод је у међувремену за различите медије негирао да је он заправо мистериозни Сатоши, док "Политико" напомиње да је он познат по употреби пароле "Ја сам Сатоши" као знак солидарности са жељом правог Сатошија да остане анониман. Тод је у међувремену и на Иксу негирао да је он творац биткоина, а чак је поделио и неколико контрааргумената других корисника ове мреже који критикују "неуверљиво" резоновање иза Холбековог документарца.
"Истина је прилично једноставна: постоје стотине, чак и хиљаде људи који су могли да створе биткоин. Нећемо наћи Сатошија", написао је Тод у једном таквом твиту.
Иако се тврдња да је Питер Тод заправо Сатоши Накамото доводи у питање, његова улога у развоју биткоина је неупитна. Тод је дуго служио као један од кор девелопера иза биткоина, и често би комуницирао са "Сатошијем" на онлајн форумима о дигиталној архитектури прве криптовалуте.
Сатошију се губи сваки траг након 2010. године, а његови крипто новчаници, чија се садржина вреднује на око 70 милијарди долара, дуго нису показивали знаке активности. Почетком јануара, међутим, светска крипто заједница је приметила да је анонимни новчаник послао биткоине у вредности од око 1,17 милиона долара на први новчаник који је Сатоши створио у оквиру биткоин мреже.
Током година се појавио велики број хипотеза о Сатошијевом идентитету, а међу "кандидатима" су се нашли и Илон Маск, покојни информатичар Хал Фини, информатичар, криптограф и правник Ник Сабо, творац идеје "бит-злата" која никад није заживела, јапански инжењер Доријан Сатоши Накамото, и аустралијски информатичар Крег Рајт, који је на суду изгубио парницу у вези са својом дугогодишњом тврдњом да је он заправо Сатоши Накамото.
Многи заговорници криптовалута одбацују покушаје откривања Сатошијевог идентитета, истичући, попут Тода, његову жељу да остане анониман. Такође тврде да ће све спекулације остати непоткрепљене док се не потврде трансакцијом из неког од дигиталних новчаника за које се зна да припадају Сатошију.