Истрага Уједињених нација (УН) показала је да је Израел спроводио усклађену политику уништавања здравственог система у Појасу Газе, што представља ратни и злочин истребљења, који се може подвести под злочин против човечности.
Бивша висока комесарка УН-а за људска права Нави Пилеј оптужила је у извештају Израел за "немилосрдне и намерне нападе на медицинско особље и објекте" у рату, преноси Ројтерс.
"Деца су поднела највећи терет ових напада, директно и индиректно патећи од колапса здравственог система", рекла је Пилај, чији ће извештај на 24 странице који покрива првих 10 месеци рата бити представљен на самиту Генералне скупштине Уједињених нација која ће бити одржана 30. октобра.
У саопштењу истраге УН-а се такође оптужују израелске снаге за намерно убијање и мучење медицинског особља, гађање медицинских возила и ограничавање дозвола пацијентима да напусте опкољени Појас Газе.
Као пример, наводи се убиство палестинске девојчице Хинд Раџаб у фебруару, заједно са члановима њене породице, као и двојицом лекара који су убијени када су дошли да је спасу од израелских метака.
У извештају се наводи да је возило хитне помоћи погођено тенк гранатом док је било на удаљености од 50 метара од породице Раџаб, упркос томе што је њихова рута унапред координисана са израелским безбедносним снагама.
Светска здравствена организација саопштила је да је више од 10.000 пацијената којима је потребна хитна медицинска евакуација спречено да напусти Газу, откако је Израел окупирао гранични прелаз Рафа са Египтом у мају.
Палестинско Министарство здравља саопштило је да је скоро 1.000 медицинара убијено у Гази у протеклој години, што је СЗО назвала "ненадокнадивим губитком и огромним ударом на здравствени систем".
У случајевима када су израелске снаге наредиле да се болнице евакуишу, истрага је показала да наређења "нису била изводљива" јер медицинарима нису дали времена да евакуишу стотине пацијената, а израелске снаге им нису помогле.
Комисија је такође истакла нехуман третман према палестинским заточеницима у Израелу и таоцима које су заробили Хамасови борци у нападу 7. октобра и оптужује обе стране за умешаност у мучење и сексуално насиље.
Истражна комисија има широк мандат да прикупља доказе и идентификује осумњичене починиоце међународних злочина почињених у Израелу и на окупираним палестинским територијама. Како се наводи, своје налазе заснива на низу извора, укључујући интервјуе са жртвама и сведоцима, поднеске и сателитске снимке.
Комисија је раније тврдила да су и Израел и Хамас починили ратне злочине у раним фазама рата у Гази и да су акције Израела тада представљале злочине против човечности због огромних губитака цивила.
Ројтерс наводи да се термин "злочин против човечности" користи искључиво у најтежим злочинима на међународном нивоу, који су почињени као део распрострањеног или систематског напада на цивиле.
Тел Авив није сарађивао у истрази комисије, коју је оптужио за пристрасност против Израела, док је комисија УН Израел да омета њен рад и спречава истражитеље да приступе и Израелу и палестинским територијама.