"Златоусти" политичари: Говорничке "тезге" донеле милион Борису Џонсону

Иако се благоглагољивост, таленат за јавне наступе и познавање реторике цене код функционера који се ангажују да држе говоре, за наступ их ипак највише препоручује политички утицај

Уместо да ужива у политичкој пензији, бивши британски премијер Борис Џонсон од како је напустио Даунинг стрит „тезгари“. И  то прилично успешно.

"Златоусти" Борис је за четири своја говора зарадио више од милион и сто хиљада евра, а како је израчунао "Јаху фајненс", сатница му је била 35.000 евра.

Педесетосмогодишњи бивши премијер своје јавне наступе држао је у октобру и новембру, а подаци о његовој заради доступни су у најновијем регистру финансијских примања посланика, будући да је као члан парламента дужан да их пријави.

Џонсонова најбоље плаћена "тезга" био је говор у једној америчкој фирми у Њујорку вредан око 323.000 евра, а уз то је бивши премијер добио обезбеђен превоз и смештај за себе и два члана свог особља.

Бивши премијер зарадио је и говором на пријему који је одржао за лист "Хундустан тајмс", али и наступима на Си-Ен-Ену глобалном самиту и Савету конференције агената и брокера.

Шта је било толико драгоцено у његовим обраћањима и како је тачно Џонсон зарадио оволике паре, јасно је вероватно само организаторима тих догађаја на којима је гостовао, а ако је баш бриљирао у наступима, и њиховим посетиоцима.

Можда ће најпре бити, како многи спекулишу, да Џонсон, као и многи други политичари пре њега, кроз ове ангажмане добија ретроактивну плату за услуге које је за време мандата чинио својим садашњим финансијерима.

Али, то су само зли језици. Јер знамо колико је добра реторика важна за премијерску функцију.

Како другачије објаснити то што је и Џонсонова претходница Тереза Меј, радо виђен гост на различитим догађајима? И она је наиме врло талентована говорница, па је тако према неким проценама за своје јавне наступе, у само две године, од 2019. до 2021. године инкасирала више од 2,5 милиона евра.

Пандемија јој је посао учинила још лакшим, јер готово 700.000 евра зарадила је не мрдајући од куће - односно виртуелним јавним наступима. Тако је у 2020. години постала британска посланица са највећом зарадом.

Тони Блер је такође био невероватно надарен за јавне наступе. Барем се тако наводи у тексту који је својевремено објавио "Ивнинг Стандард" по коме је некадашњи британски премијер након одласка са функције од својих говора месечно зарађивао готово милион и 200.000 евра.

Али, није тако међутим само у Британији. Говоранција се дебело плаћа и у Америци.

Много је коштала и елоквенција Барака Обаме за кога се 2019. писало да је, од како је напустио Белу кућу, зарађивао стотине хиљада евра по говору.

У 2017, односно исте године када је напустио функцију, Обама је званично признат као један од десет најплаћенијих јавних говорника у САД.

И тада се писало да су кључни допринос расту Обаминог богатства давали баш они који су профитирали од његовог председништва, односно велике компаније и инвеститори са Волстрита.

Није ни Обама, међутим, измислио топлу воду, он је само кренуо стазом коју су други већ утабали. Си-Ен-Ен је тако својевремено открио да су Хилари и Бил Клинтон постали милионери баш обраћајући се званицама на различитим скуповима.

Прецизније, за 729 наступа од фебруара 2001. до маја 2015. године, када је Хилари ушла у председничку кампању, они су зарадили више од 144 милиона евра.

Анализа у којој су се појавили ови подаци направљена је баш у време када је Клинтонова била под лупом због тврдњи Бернија Сандерса да је помагала Волстрит.

Занимљиво је да је политичарка у то време већ прикупила најмање 1,7 милиона евра држећи говоре за најмање осам банака.

Нису, међутим, благоглагољиви само политичари на највишим функцијама. Не морате, наиме, бити ни премијер ни председник да би се нашао неко ко хоће да плати да вас чује. Али, оно што је најважније је да свакако морате бити моћни.

Тако је прошле године објављено да је садашња министарка финансија у САД Џенет Јелен за две године зарадила најмање 6,6 милиона долара за говоре у банкама којима управља држава, консултантским кућама и хеџ фондовима.

Коинциденција или не - у то време она је била председница Федералних резерви.