Јапански премијер прозвао САД: Био сам у шоку кад сам видео снимак атомске бомбе бачене на Хирошиму

Моја жеља да елиминишем нуклеарно оружје се уопште није променила, само је питање како то постићи, рекао је Шигеру Ишиба

Желео бих да створим свет без нуклеарног оружја, изјавио је јапански премијер Шигеру Ишиба, признавши да никада неће заборавити свој шок када је видео снимак атомског бомбардовања Хирошиме, који су објавиле Сједињене Државе.

Новоизабрани јапански премијер очигледно да је одлучио да прекине традицију те земље да не помиње улогу САД у нуклеарном бомбардовању Хирошиме и Нагасакија.

"Никада нећу заборавити шок који сам доживео као ученик шестог разреда средње школе, када сам видео снимак атомске бомбе бачене на Хирошиму, који су објавиле САД", рекао је Ишиба током дискусије са лидерима седам главних јапанских партија.

Премијер је додао да би волео да посети музеје у Хирошими и Нагасакију, истакавши да се овакви догађаји никада не би смели поновити.

"Моја жеља да елиминишем нуклеарно оружје се уопште није променила, само је питање како то постићи", прецизирао је Ишиба.

Истовремено, одговарајући на питање свог противкандидата о нуклеарном одвраћању и раније изреченој идеји о могућности заједничке употребе нуклеарног оружја, премијер је истакао да је потребно размотрити "како повезати потенцијал одвраћања и одрицање од нуклеарног оружја".

Говорећи за агенцију Кјодо, да објасни потребу да се разговара о идеји могуће заједничке употребе нуклеарног оружја, јапански премијер је рекао да мисли на "процес доношења одлука", а не "на заједничко власништво или контролу нуклеарног оружја".

Наиме, премијер Јапана је више пута изразио став о потреби свеобухватног проучавања питања могућности заједничке употребе нуклеарног оружја.

Ово је, заузврат, изазвало оштре критике неких опозиционих партија.

Наиме, Нобелову награду за мир ове године добила је јапанска организација Нихон Хиданкјо, која окупља преживеле атомских напада на Хирошиму и Нагасаки, саопштио је Нобелов комитет.

У образложењу одлуке наводи се да је овај масовни покрет познат и као Хибакуша, добио награду за мир за своје напоре да постигне свет без нуклеарног оружја и за залагања да нуклеарно оружје никада више не сме да се употреби.