Академски грађани пореклом са КиМ траже да се Албанцима са КиМ у Немачкој укине српско држављанство
Организација академских грађана и студената албанске дијаспоре у Хамбургу обратила се канцелару Немачке Олафу Шолцу са захтевом за одузимање српског држављанства косовским и етничким Албанцима у СР Немачкој, преноси "Газета експрес".
Академици сматрају да се та пракса наставља и након интервенције НАТО-а на Косову и Метохији и једностраног проглашења независности 2008. године.
У свом захтеву истичу важност промене закона о немачком држављанству и будућих смерница, тражећи да се косовским и етничким Албанцима који живе у Немачкој укине српско држављанство.
"Неприхватљиво је да грађани Косова и даље буду регистровани са српским држављанством, упркос чињеници да је Немачка признала независност Косова од 2008. Ова ситуација ствара неправедне поделе у третману грађана", наводи се између осталог у писму.
На крају, организација је захтевала да се прекине ова пракса и да се српско држављанство аутоматски избрише за све грађане "Косова", укључујући и децу рођену у Немачкој, која не би требало да наследе ово држављанство.
Са заједницом од 565.000 Албанаца у Немачкој, организација је спремна за састанак са представницима владе како би се даље разговарало о овом осетљивом питању.
Захтевају да се српско држављанство избрише за све грађане "Косова" и наводе да за етничке Албанце са КиМ треба избрисати из свих регистара.
"Уз пуно признање, једнак третман и безбедност треба да буду загарантовани за све грађане Косова албанске националности у српским срединама, као и гарантовање једнаких права за њих, као и за све друге немачке држављанине", наводи се у захтеву.
Додаје се да деца рођена у Немачкој не би требало аутоматски да наследе то "тешко наслеђе" својих родитеља и да би требало да буду аутоматски ослобођена српског држављанства.
Како наводе, 565.000 косовских држављана албанског порекла је веома добро интегрисано у Немачкој и веома се снажно идентификује са Савезном Републиком Немачком. Њихов допринос култури, спорту, привреди, науци и друштвеној области је незаменљив. Чак и као грађани и бирачи, они стичу све већи утицај својим доприносом политици и цивилном друштву.