Зеленски бесан због неограничене подршке САД Израелу: А где смо ту ми?

Кијев жели да Америка обори руске ракете, али је проблем Украјине тај што Русија има нуклеарно оружје, док Иран нема

Сједињене Америчке Државе су ове недеље распоредиле напредни систем противваздушне одбране и десетине војника да заштите Израел од иранских ракета, али ништа слично нису понудиле Украјини, што је у Кијеву дочекано са бесом и уз оптужбе за "двоструке аршине".

"Ако савезници заједно обарају ракете на небу Блиског истока, зашто још увек нема одлуке да се обарају беспилотне летелице и ракете изнад Украјине", завапио је прошлог месеца Владимир Зеленски.

Украјинско министарство спољних послова позвало је "савезнике да бране украјински ваздушни простор са истом одлучношћу и без оклевања од руских ракетних и беспилотних напада, признајући да је људски живот једнако драгоцен у било ком делу света".

Разлог зашто се САД трсе у Израелу и наступају опрезно у Украјини је јасан: Русија има нуклеарно оружје, а Иран нема.

"Тежак одговор који Украјинци можда не воле да чују, али је нажалост тачан, јесте да можемо да преузмемо ризик да обарамо иранске ракете изнад Израела без покретања директног рата са Техераном који би могао да доведе до нуклеарног рата", рекао је за "Политико" виши помоћник америчког Сената који је задужен за Украјину. "Постоји много већи ризик ако то покушате са Русијом", додао је он.

Слање америчких снага преко Украјине да обарају руске пројектиле могло би да изазове директан сукоб две највеће нуклеарне силе, са потенцијално апокалиптичним последицама. Док на Блиском истоку, САД могу да обарају ракете изнад Израела, а да не изазову рат са нуклеарним противником.

Шта Кијев жели

Украјински савезници већ су укључени у сукоб Кијева и Москве, али "на даљину".

"Партнери нас обично обавесте о кретању руских бомбардера на положаје. Обавештавају нас када и где Руси спремају напад", рекао је Јуриј Ихнат, вршилац дужности портпарола украјинских ваздухопловних снага.

Кијев сада жели да Пољска и Румунија активно интервенишу, како у свом ваздушном простору, тако и изнад западне Украјине.

Варшава је јасно ставила до знања да неће деловати без пуне подршке читавог НАТО савеза, а пољски министар одбране Владислав Косињак-Камиш рекао је да таква подршка недостаје. Он је додао да је Вашингтон такође наговестио да не жели да ескалира сукоб са Русијом.

Кијев се нада да ће обарање пројектила и дронова изнад Украјине на крају бити договорено, баш као што су западна артиљерија, тенкови, пројектили и борбени авиони на крају предати упркос ранијим страховима да ће то прећи црвене линије руског председника Владимира Путина.

Док Кијев жели да његови савезници на исти начин "хендлују" сукоб у Украјини и на Блиском истоку, два украјинска официра противваздушне одбране, који су желели да остану анонимни, кажу да је то лакше учинити над Израелом него над Украјином.

Израел је мала земља, што значи да САД могу да користе своје системе противваздушне одбране постављене на брод. Украјина је, у међувремену, огромна и недоступна западној морнарици: њени савезници би морали да поставе противваздушну одбрану на западној граници земље, од које би могли да штите само оближњу територију.

"Чланице НАТО-а које би се укључиле у ваздушну одбрану Украјине морале би да дају много већи допринос, на ширем подручју, са већим ризиком од 'уласка у рат' ради неизвесне добити", рекао је Метју Савил, директор војних наука у лондонском РУСИ институту. "Цена би такође била већа, јер је учесталост руских напада далеко већа од значајних, али реактивних покушаја Ирана да директно удари Израел", додао је он.

Најбољи пријатељ Америке

Ствар се може свести и на емоције и историју.

Израел заузима јединствену позицију у америчкој политици и стратегији одбране. Амерички званичници указују да је то однос који је грађен деценијама и због ког је Вашингтон вољан да распореди своју војску директно на терен.

Зеленски је, свеједно, фрустриран и оптужује Бајденову администрацију да не чини довољно да помогне Кијеву – то подразумева спору већу продају оружја и спречавање Украјине да користи америчку муницију дугог домета за напад на руску територију.

Амерички званичници признају да су свесни растуће фрустрације у Украјини, али су рекли да раде на новим испорукама оружја за које се надају да ће ублажити ове забринутости.

Страх од наоружавања

Третирање Русије "у рукавицама" шаље међународну поруку да нуклеарне силе добијају поштовање које "нормалне" земље немају, тврди украјински аналитичар Микола Бјелишков.

То, тврди он, повећава ризик да ће земље попут Ирана одлучити да пређу на нуклеарно оружје.

"Закључак који доносимо из различитог приступа Израелу и Украјини је да је боље имати нуклеарно оружје него га немати", рекао је Бјелишков.