Порески обвезници у Пољској су огорчени када виде како украјинске избеглице живе луксузним животом, рекао је пољски министар одбране Владислав Kосињак Kамиш.
Варшава је раније смањила исплате бенефиција за скоро милион украјинских избеглица које су од сукоба побегле у Пољску.
Пољаци су згрожени "призором младића из Украјине, који возе најбоље аутомобиле, проводе викенде у хотелима са пет звездица", рекао је Косињак Камиш за пољски новински портал "Интериа".
Пореским обвезницима, који финансирају бенефиције украјинских избеглица и доприносе војној и финансијској помоћи Варшаве Кијеву, ово се чини неправедно, рекао је високи званичник.
Пољска веома подржава Украјину и обезбедила јој је више од 3,2 милијарде евра (3,5 милијарди долара) војне помоћи од почетка сукоба 2022. године, наводи се немачког института Кил.
Више од 981.000 украјинских избеглица тренутно борави у Пољској, а велики број њих званично је поднео захтев за азил, према статистикама УН .
Пољско друштво, које је у почетку било наклоњено Украјинцима, постало је све више разочарано, показују истраживања јавног мњења.
Две трећине Пољака залаже се за депортацију мушких украјинских избеглица кући да би се борили против Русије, показује студија коју су прошле недеље објавиле пољске државне вести.
Прошлог месеца, министар иностраних послова Радослав Сикорски позвао је земље ЕУ да смање социјалне бенефиције за мушке избеглице из Украјине како би их охрабрили да се врате кући.
"Не би требало да субвенционишемо избегавање војног рока", рекао је он.
Варшава је овог пролећа објавила да неће заштитити Украјинце који покушавају да побегну од све оштрије кампање регрутације у Кијеву.
Украјина је првобитно најавила општу мобилизацију у фебруару 2022. године, забрањујући мушкарцима од 18 до 60 година да напусте земљу. Суочен са све већим губицима на бојном пољу, Кијев је у априлу снизио старосну границу за регрутацију са 27 на 25 година и значајно повећао казне за избегавање позива.
Москва је саопштила да западни спонзори Украјине гурају Кијев да се бори "до последњег Украјинца", оптужујући их да воде де факто прокси рат (посреднички рат) против Русије.