РТ Балкан анализа: Шта предвиђа "мировни план" Зеленског и зашто може да изазове трећи светски рат

Украјинско друштво полако почиње да схвата да повратак на границе из 1991. године није могућ. Ово је нереалан план, а наставак свих ових процеса прети још већим губицима територије, објашњава Наталија Еремина, професорка Катедре за европске студије Факултета за међународне односе на Државном универзитету у Санкт Петербургу

Владимир Зеленски представио је данас Врховној ради "план победе" који су и неки од украјинских парламентараца прогласили нереалним, а могуће је да су чак и они свесни да је заправо реч о плану "преживљавања" Украјине чије се оружане снаге налазе на ивици колапса. 

План обухвата пет тачака, почев од моменталног уласка Украјине у НАТО пре завршетка сукоба са Русијом. Зеленски захтева и дозволу Запада за ударе у дубину руске територије, као и распоређивање "свеобухватног ненуклеарног стратешког пакета одвраћања" и помоћ у развоју економије, што подразумева јачање антируских санкција. У петој тачки "плана победе" се наводи да ће се, по окончању сукоба, искористи искуство украјинске војске за "јачање одбране НАТО-а".

Претходно је Зеленски овај план представио лидерима Британије, Немачке, Италије и Француске током посете САД-у крајем септембра. Међутим, нико од њих није подржао ову иницијативу, а неки су изразили забринутост због кратког рока за усвајање главних одредби.

Само неколико сати након што је Зеленски представио свој тзв. план, немачки канцелар Олаф Шолц изјавио је да је спреман да разговара са руским председником Владимиром Путином.

 Нереални снови Зеленског

Захтеви Зеленског узбуркали су и украјинску Раду, а један од посланика Алексеј Гончаренко изјавио је да "план победе" уопште није реалан.

Наталија Еремина, професорка Катедре за европске студије Факултета за међународне односе на Државном универзитету у Санкт Петербургу, наглашава да чак ни Украјинци у Врховној ради не сматрају овај план остваривим.

"Украјинско друштво полако почиње да схвата да повратак на границе из 1991. није могућ. Ово је нереалан план, а наставак ових процеса прети још већим губицима територије. Дакле, у овом случају, план је нереалан чак и са становишта украјинске стране", објашњава Еремина.

Зеленски жели активније учешће Запада у сукобу

Руски војни експерт Виктор Литовкин каже за РТ Балкан да Зеленски овим тзв. мировним планом захтева још активније учешће Запада у сукобу на територији Украјине.

"Зеленски нема мировни план, он има 'план победе'. Ако је то једно те исто, онда украјински лидер разматра још активније учешће Запада у сукобу у Украјини. То се не односи само на испоруку оружја, муниције и новца Кијеву, него и укључивање Запада у директну борбу против руских авиона и оружаних снага. Овим планом, лидер кијевског режима тражи од западних земаља да пошаљу своје трупе у Украјину, као и да Украјина буде примљена у НАТО јер би тад наводно победа могла да буде загарантована", објашњава Литовкин.

"План победе" или план преживљавања?

Тзв. "план победе" Зеленског представља заправо план "преживљавања" Украјине, чије се оружане снаге налазе на ивици колапса. Јасно је да план украјинског лидера нема превише упоришта у реалности и да је реч о новој верзији захтева који је Кијев упутио Колективном западу.

Ово је парафразирана листа захтева Кијева НАТО-у: да испоручи ново оружје, укине ограничења на ракете дугог домета, као и да уведе нове санкције Русији.

Мировни план Зеленског у ком чак нема ни наговештаја о мирном решењу сукоба, окарактерисан је у Москви као још једна у низу пропалих идеја Кијева. Како наводи Марија Захарова, портпаролка руског Министарства спољних послова, Зеленски има циљ да гурне НАТО у директан сукоб са Русијом.

"Ово, наравно, није план. Ово је скуп несувислих слогана, ово је крвава пена на устима неонацистичког убице", закључила је Захарова.

"Зеленски овим поступком покушава да добије од Запада више муниције, новца и оружја. Поред тога, хоће да покаже да је Украјина спремна да се бори, као и да ће наводно 'победити' у сукобу, али уз активни војни и оружани допринос западних земаља. Такође, украјински лидер хоће да покаже својим партнерима како Украјина ’штити’ западни свет, а у случају да буде поражена у сукобу са Русијом, последице ће претрпети и Запад", објашњава Виктор Литовкин.

Привлачење пажње Запада

Међутим, западне земље, по свему судећи, неће пристати на план Владимира Зеленског, додаје стручњак.

"Западне земље су свесне да Русија има ракетно нуклеарно оружје, а свесне су и упозорења из Москве. Запад добро зна да може да буде изложен нуклеарном удару. А то им није потребно. Овај план неће довести до трећег светског рата", тврди Литовкин додајући да овај план неће утицати на циљеве Русије током СВО нити ће променити ситуацију на фронту.

"План победе" или "мировни план" представљају само различито стилски формулисане синтагме. Чињеница је да Зеленски још једном покушава да придобије пажњу Запада која му очигледно мањка.