Бајден на мисији да умири немачку забринутост због Трампа

Изгледи за победу Трампа оптерећују Европу

Амерички председник Џозеф Бајден требало би вечерас да допутује у кратку посету Немачкој, како би прославио нови дух трансатлантске солидарности подстакнут сукобом у Украјини.

Право је питање да ли ће ишта од овога бити важно за неколико недеља.

Наиме, упркос свим неизбежним причама о важности савеза између њихова два народа, Бајден и немачки канцелар Олаф Шолц остављају за собом замрзнут сукоб у Украјини, а за мање од три недеље ствари би за Кијев могле да буду још горе.

Победа Доналда Трампа на америчким председничким изборима, који је више пута довео у питање наставак америчке подршке Кијеву, гурнула би америчко-европске односе у кризу преко ноћи.

Једноставно речено, Европи недостају и лидерство и средства да попуни празнину коју би створило америчко повлачење подршке Украјини. Штавише, с обзиром на размишљања бившег председника о напуштању НАТО-а, победа Трампа би навела земље попут Немачке да се више фокусирају на јачање сопствене безбедности уместо да наставе да помажу Украјини.

Зато Бајденова посета Берлину обећава да ће бити више сесија саветовања него прослава. Шолц већ вади марамице.

"Амерички председник се такође залаже за невероватно побољшање сарадње последњих година", рекао је Шолц у парламенту. "Радујем се његовој посети и захвалан сам на доброј сарадњи."

Колективно сећање Немаца на Трампово председништво 2016-2020 и његову изненађујућу опседнутост њиховом земљом и даље је живо, пише "Политико". Трамп се редовно сукобљавао са бившом немачком канцеларком Ангелом Меркел око безбедносних и трговинских питања. У једној посебно незаборавној размени на састанку Г7 2018, Трамп је бацио две бомбоне у правцу Меркелове и рекао: "Ево, Ангела, немој рећи да ти никад ништа нисам дао."

У завршној фази свог мандата Трамп је постао толико фрустриран Немцима због њиховог малог издваја за одбрану да је наредио Пентагону да повуче око 12.000 америчких војника стационираних у Немачкој, око једне трећине укупног броја. Бајден је касније поништио ту одлуку.

Није ни чудо што више од 80 одсто Немаца верује да би реизбор Трампа имао негативан утицај на трансатлантске односе, према недавном истраживању немачке фондације "Корбер Стифтунг".

За разлику од Трампа, Бајден се много пре Украјине потрудио да ублажи немачке страхове о посвећености Вашингтона њиховој безбедности.

Само неколико недеља након што је преузео дужност 2021. године, Бајден је учествовао на Минхенској безбедносној конференцији, иако виртуелно из Беле куће.

"Трансатлантски савез је јак темељ – јак темељ – на којем се гради наша колективна безбедност и наш заједнички просперитет", рекао је он у свом обраћању и додао: "Партнерство између Европе и Сједињених Држава, по мом мишљењу, јесте и мора остати камен темељац свега онога што се надамо да ћемо постићи у 21. веку, баш као што смо то учинили у 20. веку."

У месецима који су уследили, Бајден је именовао параду званичника наклоњених Немачкој на кључне позиције у Савету за националну безбедност и у Стејт департменту. Са избијањем сукоба у Украјини, Берлин је уз Вашингтон постао највећи савезник Кијева и главни снабдевач Украјине оружјем. Истина споро и уз ограничења.

Уобичајено, посете америчког председника Немачкој су велики, жарко очекивани догађаји. Ипак, Бајденово опроштајно путовање је углавном изазвало зевање. То има много везе са чињеницом да су и Бајден и Шолц "одсвирали своје". Шолцова коалиција је већ месецима на удару и мало је вероватно да ће он служити још један мандат као канцелар. Чак би могао да оде пре немачких избора 2025.

У међувремену, Бајденова посета, уместо да учврсти његово наслеђе у Европи, вероватно ће бити мало више од подсећања на оно што је могло бити. На крају, и он и Шолц ће бити упамћени по томе шта су урадили. А ако је помоћ Украјини репер – онда нису ни приближно довољно, оцењује "Политико".