Решен проблем Ахилове пете БРИКС-а: Кина и Индија постигле договор о спорним деловима границе

Препрека на коју су противници БРИКС-а свакако рачунали по свој прилици отишао је у историју

Портпарол Министарства спољних послова Кине, Лин Ђијан, потврдио је јуче да је Кина постигла решење са Индијом у вези са нерешеним пограничним питањима, одмах након што је Њу Делхи саопштио да је постигао договор с Пекингом, преносе кинески и индијски медији.

"У последње време, Кина и Индија су одржавале блиску комуникацију посредством дипломатских и војних канала о релевантним питањима границе. Тренутно су стране постигле решење", рекао је Лин на редовној конференцији за новинаре у Пекингу.

Лин је истакао да је Кина дала позитивну оцену о решењу и да ће радити с Индијом на његовој примени у следећој фази.

Погранични проблем, који Кина и Индија имају деценијама, представљао је својеврсну Ахилову пету БРИКС-а и свакако наду САД да би две најмногољудније чланице ове организације могле да остану у стању трајног сукоба.

Након сукоба око Аксај Чина и краткотрајног рата у јесен 1962, север Индије и крајњи запад Кине непрекидно је био поприште спорадичних сукоба, у којима је било погинулих и рањених војника.

То полуратно стање дуж нерешених граничних линија ипак није ескалирало у прави рат.

Сваран Синг, професор међународних односа на Универзитету "Џавахарлал Нехру", у ауторском тексту објављеном јуче у листу "Чајна дејли", истакао је да Индија и Кина имају одговорност да усмере обнову БРИКС-а док организација започиње сарадњу са новим члановима и укључује, како је навео, неколико других партнера са листе од више од 30 кандидата за придруживање овој групи.

"У текућем настојању БРИКС-а за реформу глобалне управе, важно је разумети како и зашто је одговорност првенствено на Пекингу и Њу Делхију. Наиме, до краја прошле године, БДП Кине порастао је на око 18 билиона долара, што је више од збирног БДП-а преосталих девет чланица БРИКС-а. Сви остали чланови БРИКС-а имају Кину као свог највећег трговинског партнера, а осим Индије и Бразила, сви су део иницијативе 'Појас и пут' коју је предложила Кина. За Бразил, Кина је одредиште за скоро трећину његовог глобалног извоза, док у Индији увози из Кине премашују увозе из следеће четири највеће трговинске земље заједно. Индија, са готово годишњим растом од седам процената и највећом младом популацијом на свету, чини се да ће до 2030. постати трећа највећа економија у свету, одмах након САД-а и Кине", навео је професор Синг.

Последњи сукоб између Кине и Индије у пограничном подручју догодио се јуна 2020. године, када су се војници две земље сукобили у долини Галван у области Ладакх.

Овај сукоб је изазвао напетости између две нуклеарне силе, али су обе земље, нарочито након избора у Индији и реизбора индијског премијера Нарендре Модија, у међувремену прибегле дипломатским разговорима и решењу можда кључног проблема БРИКС-а.