Самит Комонвелта и крај Британске империје

Британски премијер Кир Стармер и краљ Чарлс Трећи иду на самит Комонвелта да разговарају о климатским променама и расту

Британска моћ опада, а самит Комонвелта на Самои одличан је пример тога.

Ове недеље краљ Чарлс Трећи и његов премијер Кир Стармер угостиће 55 држава на Самои за састанку шефова влада Комонвелта. На самиту, који се одржава сваке друге године, окупљају се лидери земаља из свих крајева сада већ скучене британске империје.

Поглед на овогодишњу листу гостију наглашава да моћ британског монарха није оно што је била, наводи "Политико".

Индијски премијер Нарендра Моди и председник Јужне Африке Сирил Рамафоса, двојица најмоћнијих шефова влада Комонвелта, прескочили су овогодишњи самит у корист БРИКС-а који у Казању организује руски председник Владимир Путин, и коме присуствује и кинески председник Си Ђинпинг.

Шри Ланка, која ће ове недеље поднети званичан захтев за чланство у БРИКС-у, неће послати ни премијера ни министра спољних послова на Самоу, рекао је званичник Високе комисије у Лондону.

Чак ни Канада, блиски савезник Уједињеног Краљевства и члан моћне мреже за размену обавештајних података "Пет очију", неће послати свог премијера или министра спољних послова. Шеф њене делегације биће високи комесар Отаве у Великој Британији, потврдио је канадски званичник.

Чак је и Стармерово путовање - његово прво у бивше британске колоније на јужној хемисфери - скраћено. Званичник британске владе потврдио је да је премијер одустао од планова да се заустави у Аустралији, јер су се његови сарадници плашили да ће га то задржати у иностранству предуго пред кључни пакет мера владине потрошње који ће бити представљен у Лондону следеће недеље.

Чарлс, званично шеф Комонвелта, остаје краљ 14 земаља осим Уједињеног Краљевства. Али и овде се види да мека моћ Британије нестаје. Барбадос је постао република 2021. године; Јамајка планира да следи овај пример следеће године.

Дебата је поново избила у понедељак када је једна сенаторка староседелачког порекла напала Чарлса током посете Аустралији вичући "ниси мој краљ".

"Врати нам оно што си украо од нас - наше кости, наше лобање, наше бебе, наш народ", поручила му је гласно.

Сам Комонвелт, формиран пре 75 година, не показује знаке распада. Остаје, у теорији, врхунски клуб за умрежавање малих држава који се редовно састају са Британијом, Канадом, Аустралијом, Новим Зеландом и Индијом.

Запањујуће је да је Барбадос остао у клубу 2021. упркос томе што је напустио свог монарха, а две земље које су се придружиле 2022. - Габон и Того - немају историјске везе са Уједињеним Краљевством.

Али, ове године мањи чланови Комонвелта захтевају више од добре воље од својих домаћина.

Више карипских нација искористило је дочек самита да позове Британију на репарације због ропства. Нико не очекује да ће Лондон стварно платити милијарде или билионе долара оштећенима, али су и захтеви за "обрачун са робовласничком, колонијалном прошлошћу" још један показатељ да британско царство нестаје.

Горак укус у устима Британаца оставља успон Кине. 

Соломонска острва, члан Комонвелта, потписала су споразум о полицијској сарадњи са Кином.

Почетком месеца, британске власти саопштиле су да ће вратити суверенитет над архипелагом Чагос (где се налазе британска и америчка база) Маурицијусу, чланици Комонвелта која сарађује са Кином.

Британски званичници сада покушавају да спрече мање државе, многе у Африци, да се превише ослањају на Кину. Британска министарка развоја Анелиз Додс обећала је прошле недеље да ће "убрзати" реформу развојних банака како би помогла угроженим државама да "избегну замку неодрживог дуга".

Ако је судити по списку гостију на самиту БРИКС-а, британско царство је ту битку изгубило.