Америчка изасланица у НАТО није одушевљена европском стратегијом "купуј (оружје) локално"

Џулијана Смит каже да протекционизам ЕУ није начин да се велике количине доброг оружја брзо пребаце до "жаришта"

Вашингтон је "забринут" због потеза ЕУ ​​да даје приоритет куповини европског оружја, рекла је "Политику" одлазећа америчка амбасадорка при НАТО Џулијан Смит и објаснила да та стратегија неће понудити најјефтинији или најбржи начин за набавку оружја Украјини и другим државама којима је потребно.

Суочена са потенцијалним повратком Доналда Трампа на место председника САД, Европска унија је одлучила да постане војно самодовољна.

Према индустријској стратегији Европске комисије о одбрани која је представљена раније ове године, 27 земаља ЕУ - од којих 23 такође припадају НАТО-у - поставило је циљ да до 2030. потроше половину свог буџета искључиво за набавку оружја ЕУ — циљ који ће порасти на 60 одсто до 2035.

Више трансатлантистичких чланица ЕУ, као што су Шведска и Холандија, повукло се из те приче. Како се Француска поставила на чело иницијативе, Париз се сада нашао на удару критика да штити сопствену индустрију наоружања и да није у могућности да парира обимима и брзим испорукама других земаља добављача као што су САД и Јужна Кореја. Пољска је, на пример, главни купац корејског оружја.

"Све је то прилично фасцинантно и охрабрујућe јер се ЕУ спрема да преузме већи део терета када је реч о одбрани и безбедности", рекла је Смитова. "Да ли су САД забринуте због начина на који се неке од тих иницијатива одвијају? Наравно."

Замољена да прецизира, рекла је: "Када Европљани кажу да би требало да купују одбрамбену опрему или оружје само у Европи, постављамо питање: С обзиром на потребе, с обзиром на одлучност земаља да добију најбоље по најбољој цени, зар није логично да дозволите земљама да траже свуда где могу оно што им је потребно, у временском оквиру који им одговара? А понекад то вас води у земље које се налазе ван Европске уније,"

"Ценим њихов средњорочни и дугорочни план, али нисам сигурна да ће ограничавање куповине на ЕУ заиста помоћи нашим пријатељима у Украјини или земљама широм Алијансе које имају неке акутне недостатке", рекла је она.

Одлазећа амбасадорка тврди и да, за сада, САД нису спремне да упуте позив Украјини за придруживање НАТО. "Алијанса до данас није стигла до тачке у којој је спремна да понуди чланство или позив Украјини", рекла је она.

Смитова такође не очекује да ће Трамп испунити своју претњу и дићи руке од НАТО-а.

"Већ 75 година, амерички председници свих политичких уверења подржавали су овај савез и обавезали се да ће обезбедити вођство алијансе", рекла је она. "Уверена сам да ће САД наставити да играју ту улогу и даље, без обзира на то шта се деси 5. новембра."