"Глобал тајмс": Здрав и стабилан однос Кине и Русије користи БРИКС-у и свету
Ове године се навршава 75 година од успостављања дипломатских односа између Кине и Русије, што се поклапа са инаугурационом годином "Велике сарадње БРИКС-а". Трећи сусрет двојице шефова држава у овој години изазвао је глобалну пажњу. Казањ, град богате историје и културе, не само да је сведок првог састанка лидера након историјског проширења "породице БРИКС", већ ће у њему бити отворено ново поглавље кинеско-руског пријатељства.
Усред сложене и турбулентне међународне ситуације, стабилан развој кинеско-руских односа, као две велике земље у развоју и сталних чланица Савета безбедности УН, не само да задовољава потребе обе земље, већ и помаже у одржавању јединства и општих интереса земаља Глобалног југа.
Штавише, наводи "Глобал тајмс" у уводнику, као две највеће суседне земље на евроазијском континенту, хармоничан однос Кине и Русије је добра вест за регион и свет.
Кинеско-руски однос карактерише савезништво, сарадња и одсуство покушаја наметања својих ставова, што чини основу сарадње између два народа. Ова природа односа Кине и Русије није се променила у различитим механизмима сарадње, укључујући БРИКС.
У том смислу, може се рећи да, иако је БРИКС незападни оквир сарадње, он није "антизападни савез". БРИКС не тежи конфронтацијама и суштински се разликује по природи од "дипломатије у малом кругу", као што су Савез пет очију и Г7.
Само они који још гаје хладноратовски менталитет би на независну и аутономну сарадњу Кине и Русије, као и на мултилатералну сарадњу попут БРИКС-а, гледали као на "контранапад на Запад", наводи "Глобал тајмс".
Кина и Русија су добри суседи и пријатељи, а такође су и важни партнери у земљама БРИКС-а. Суочени са садашњом сложеном међународном ситуацијом, све већи број земаља је почео да препознаје важност и неопходност отворености, инклузивности и сарадње у којој сви добијају.
На путу ка равноправнијем и уређенијем мултиполарном свету и инклузивној економској глобализацији, Кина и Русија имају много партнера. Земље Глобалног југа заједно иду напред, а ветрови "велике сарадње БРИКС-а" подстичу бесконачне могућности за сарадњу.
Земље БРИКС-а, укључујући Русију, су пријатељи и партнери истомишљеника који заједно стоје у свему. Кина се искрено нада да ће самит у Казању бити потпуни успех и посвећена је промовисању консензуса међу свим странама, преношењу позитивних сигнала јединства и сарадње и унапређењу стратешке сарадње и практичне сарадње у различитим областима међу земљама БРИКС-а.
Ово ће створити више нових могућности за Глобални југ и дати већи допринос изградњи заједнице са заједничком будућношћу за човечанство. У том смислу, конотација новог типа међународних односа Кине и Русије, као и њихов однос као суседних великих сила, постаће још богатија, закључује гласило Кинеске комунистичке партије.