Британски дипломата направио скандал: Напао новинаре на аеродрому у Москви
Заменик шефа британске мисије у Русији Том Дод напао је више новинара на московском аеродрому "Внуково". Инцидент се догодио касно синоћ након што се суочио са низом непријатних питања.
Дод је, наиме, стигао у уторак и био је у друштву неколико других службеника Министарства спољних послова Велике Британије, укључујући шефа Дирекције за источну Европу и централну Азију (ЕЕЦАД), Кристофера Алана.
Делегација је кренула право ка излазу, праћена великом групом новинара, који су Дода засипали разним питањима, укључујући и питања око недавног шпијунског скандала који је резултирао протеривањем шест британских дипломата.
На снимку са лица места види се Дод како покушава да зграби камере, једном новинару стргне акредитацију и грубо гурне жену са свог пута.
Британци су тако организовали својеврсну медијску тучу испред аеродрома, говорећи пре свега о времену и игноришући питања о хитним и битним стварима. Сачекала их је и мала група демонстраната, од којих је једном члан делегације поцепао плакат.
Према писању медија, главни задатак британске делегације, биће провера рада мисије те земље у Москви након шпијунског скандала. Средином септембра, шест службеника британске амбасаде проглашено је персонама нон грата због њихове наводне умешаности у "субверзивне активности" и шпијунажу. Лондон је одбацио оптужбе као "потпуно неосноване".
Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова оштро је осудила инцидент на аеродрому и рекла да Додово понашање јасно показује прави став Лондона о "високим стандардима које стално проглашавају, слободи штампе и плурализму медија".
"Британске власти и њихове дипломате у Москви морају коначно схватити да своје неоколонијалистичке навике треба да резервишу за сопствене новинаре код куће", рекла је Захарова током редовног брифинга за штампу у среду, позивајући британске дипломате да се упознају са руским законодавством које штити новинаре.
Није најјасније да ли ће се Дод суочити са било каквим последицама с обзиром на његов високи дипломатски статус и имунитет који он даје. Кривични закон Русије има члан посвећен заштити новинара, а ометање њиховог рада може се казнити са чак и до шест година затвора.