Америчка "спирала смрти": Како за више новца добити мање војне опреме

Амерички лидери треба да промене системе набавки у војно-одбрамбеном комплексу, каже Ден Гразијер

Основна истина у Вашингтону је да готово сваки нови систем оружја на крају кошта знатно више од оног који замењује, оцењује у ауторском тексту за "Риспонсибл стејткрафт" Ден Гразијер, бивши капетан маринаца који је служио у Ираку и Авганистану.

Како цена оружја расте, додаје он, број произведених система се смањује.

САД на крају имају само 21 бомбардер Б-2, 187 примерака борбеног авиона Ф-22 (уместо 750) и три брода разарача класе "зумвалт" уместо њих 32.

"Овај феномен доводи до онога што је познато као одбрамбена спирала смрти , када јединични трошак новог оружја превазилази буџет за одбрану", истиче Гразијер.

Џон Бојд и Покрет за реформу војске током касних година Хладног рата, како он подсећа, упозоравали су на стање војно-индустријског конгресног комплекса пре 50 година.

"Ова мала група инсајдера из Пентагона видела је сопственим очима како политичка економија створена финансијским и политичким везама између војне елите, одбрамбене индустрије и владајуће класе друштва троши драгоцене ресурсе и производи низ оружја са дубоком грешком", истиче Гразијер.

Он додаје и да је председник Ајзенхауер "елегантно" артикулисао опасности војно-индустријског конгресног комплекса 1961. године, неколико година пре него што су пуковник Бојд и његови пријатељи почели са радом. Међутим, о тим опасностима није говорио док је могао да нешто уради по том питању.

"'Спирала смрти' је једна од главних патологија Пентагона. Амерички народ одваја све већа средства за своју одбрану док заузврат добија све мање", наводи Гразијер.

Све то он илуструје и бројкама: ваздухопловство је 1975. године имало 10.387 авиона 1975. године, а данас их има 5.288, морнарица је исте године имала 559 активних бродова, а данас само 296. Пентагонов основни буџет данас је за више од 60 одсто већи него 1975. када је прилагођен инфлацији. Амерички народ, закључује овај стручњак, једноставно троши више, а прима много мање у замену за доларе за одбрану.

"Ако се не контролише, неизбежна дестинација аквизиције спирале смрти је једнострано разоружање . Норман Августин, бивши званичник Министарства одбране и извршни директор компаније 'Локид Мартин', предвидео је 1983. године , са само мало сатире, да ће до 2054. цео буџет за одбрану купити само један авион. Овај авион ће морати да деле Ваздухопловство и Морнарица три и по дана у недељи, осим у преступној години, када ће бити стављен на располагање маринцима за додатни дан", наводи Гразијер.

Његов је предлог да лидери Америке раскрсте са уобичајеном праксом набавки за одбрану.

"Вође служби треба да напусте праксу бављења технолошки најнапреднијим могућим оружјем. Уместо да покушавају да додају сваки замисливи уређај сваком авиону, броду и копненом возилу, војска би требало да поједностави дизајн. Квалитетно оружје је оно које је довољно способно да изврши предвиђени задатак", уверава стручњак, закључујући да је једини прави изазов "проналажење правих лидера".