До сада су три афричке државе постале пуноправне чланице БРИКС-а: Јужна Африка 2011, Етиопија и Египат 2024. године, али нема сумње да ће се процес проширења ове организације на афричком континенту наставити.
То је, једноставно, "дух времена": дух економске и сваке друге сарадње између држава са различитим политичким системима, од које сви имају користи. За разлику од "ексклузивног идеолошког клуба Г7": заједнице "најбогатијих земаља Запада", предвођених Сједињеним Америчким Државама, које у међународним односима и даље, упркос реалности, истрајавају на наметању "поретка заснованог на правилима", с тим што су та правила заправо правила (нео)колонијализма.
Као најозбиљнији кандидати за проширење БРИКС-а данас се помињу државе афричког Сахела, пре свега Буркина Фасо, Мали и Нигер, које су већ формирале Савез држава Сахела (АЕС), фактички конфедерацију, ради заједничке одбране од бивших и садашњих колонијалиста, пре свега од Француске и САД.
У мају су односи између Запада и подсахарског Сахела досегли најнижи ниво, примећује британски "Економист", када је Нигер наложио САД да повуку трупе из те земље и протерао француске снаге за "борбу против тероризма". Нигер је тада позвао руске војне саветнике да му помогну у борби против Исламске државе (ИСИС).
До окретања Нигера од Запада и усмеравања ка Русији долази услед "новог тренда" у западној Африци, који се назива "друга независност", оцењује овај лист, додајући да на политичку сцену ступају "нове генерације (панафричких) националиста, које преузимају власт у бившим француским колонијама, од Сенегала до Чада".
Савез држава Сахела је авангарда нове "Осовине отпора" западном колонијализму
Како је приметио бразилски аналитичар Пепе Ескобар, прозападни режими широм Африке постају све слабији, а Савез држава Сахела представља својеврсну аванагарду нове "Осовине отпора". А ту би требало додати и државе које су већ постале чланице БРИКС-а (Јужну Африку, Етиопију и Египат), уз потенцијалне нове чланице Алжир и Нигерију, додаје овај коментатор.
Када је реч о проширењу БРИКС-а у Африци, како сматра руски политички аналитичар и стручњак за афричке земље Михаил Гамандиј Јегоров за сајт "Њу истерн аутлук", "треба дати апсолутни приоритет оним државама које воде политику у складу са панафричким вредностима и које су безусловни савезници мултиполарног светског поретка. Данас на афричком континенту постоји значајан број таквих земаља, а то се посебно односи на државе чланице АЕС-а".
Важно је, при том, додаје овај коментатор, не поновити грешку каква је почињена у Латинској Америци, "када је међу кандидате за чланство у БРИКС-у позвана Аргентина, али је онда уследила промена власти и власт је преузео кловновски прозападни председник (Милеи)". Такве грешке се, закључује Гамандиј Јегоров, убудуће не смеју поновити, тим пре што "у Латинској Америци има много достојнијих кандидата, као што су Куба, Венецуела, Никарагва и Боливија".
Државе подсахарског Сахела су делима, а не само речима, доказале да су поуздан савезник мултиполарног света. Али, овде треба напоменути још један важан моменат: "Као пуноправни регионални савез, који се тренутно састоји од три државе, пуна интеграција АЕС-а у пројекте БРИКС-а само ће ојачати већ постојеће процесе на међународном нивоу, који су у интересу свих присталица мултиполарности, као и активну интеракцију између свих међународних и регионалних структура које подржавају мултиполарни свет".
То ће дати нов и снажан подстицај свим државама афричког континента да крену путем којим већ увелико корача БРИКС.
"На крају, данас више него икад, западна планетарна мањина је бесна због савремених геоекономских процеса", додаје Јегоров и истиче: "Ови процеси се наравно одвијају и на афричком континенту, због чега је неопходно стати на пут неоколонијалним амбицијама западне мањине коришћењем економске моћи БРИКС-а и глобалне већине."
БРИКС и панафриканизам, два ступа Глобалног југа
Можда је разлоге за витално интересовање читавог афричког континента за развојне перспективе које нуди БРИКС најбоље сажео Мухамед Ламине Каба, стручњак за геополитику и регионалне интеграције са Панафричког универзитета.
Према овом експерту, панафриканизам и БРИКС чине два неодвојива стуба Глобалног југа: панафриканизам се залаже за јединство, солидарност и сарадњу међу афричким државама, док БРИКС представља групу земаља у успону, које настоје да ојачају свој економски и политички утицај у свету у коме је, све до скора, апсолутно доминирао колонијални Запад.
"БРИКС и панафрички покрети морају удружити снаге како би ојачали сарадњу, промовисали праведнији развој, супротставили се хегемонији западних сила и подстакли земље да крену новим путевима развоја", каже Каба и додаје: "Ова алијанса може да допринесе обликовању уједињенијег, јачег и утицајнијег Глобалног југа на међународној сцени, промовишући мир, безбедност и стабилност."
Другим речима, БРИКС и панафриканизам су "два брата близанца, који треба да се уједине како би консолидовали мултиполарност".
Државе АЕС-а су, попут Русије и Кине, веома живе и динамичне сила, које се налазе у срцу трансформације афричког континента, а утицај и значај панафриканизма, који се залаже за јединство и солидарност међу афричким државама, несумњиво расте.
БРИКС промовише мултиполарни светски поредак. Већ сада, БРИКС представља значајну економску, политичку и војну силу, способну да се супротстави хегемонији Запада. У том контексту, савез између панафриканизма и БРИКС-а поприма нови смисао, дајући јединствену прилику Африци и свим земљама у развоју да ојачају сарадњу, промовишу развој и редефинишу глобалну равнотежу снага.
"Савез између панафриканизма и БРИКС-а представља велику прекретницу у глобалној геополитици, са значајним геостратешким импликацијама", додаје Каба. Односно, савез између панафриканизма и БРИКС-а, које настоје да редефинишу светски поредак, ствара нови пол моћи.
"Изазови су у томе многоструки: јачање сарадње, оспоравање западне хегемоније, појава нових путева развоја и редефинисање глобалне равнотеже снага", сматра Каба, а "овај савез има реалну могућност да обликује нови геополитички пејзаж света".