Британске оружане снаге су толико исцрпљене да земља нe би била спремна да се одбрани од евентуалне инвазије, упозорио је министар одбране те земље Џон Хили, а преноси "Индепендент".
Хили је рекао да би војска могла да спроводи "операције", али да неће моћи да спречи непријатељску инвазију.
"Велика Британија је, у складу са многим другим нацијама, у суштини постала веома вешта и спремна да води војне операције. Оно на шта нисмо били спремни је да се боримо. Ако нисмо спремни да се боримо, нисмо у форми ни да одвратимо напад", рекао је Хили, додајући за подкаст "Политика" да је, кад је постао министар одбране, увидео да је стање "далеко горе и са много дубљим проблемима него што смо очекивали".
Усред растуће фрустрације због владиних кашњења у одређивању временског оквира када ће потрошња за одбрану достићи два процента британског БДП-а, Хили је такође признао да је влади потребно неко време да крене у рад.
И премијер Кир Страмер је, по доласку на функцију рекао да су одбрамбене способности Британије "издубљене" због 14 година занемаривања конзервативаца. Обећао је "мапу пута" за повећање издатака за одбрану Велике Британије до циља.
Али, бивши министар одбране Бен Волас осудио је приступ лабуриста оружаним снагама.
Он је заправо навео да су лабуристички ратови у Ираку и Авганистану исцрпели војску и да "нико није почео да је правилно финансира до мог мандата".
"Тајмс" је такође известио да високи војни шефови у министарству одбране такође мисле да би, ако би оружане снаге у скорије време биле присиљене на борбу, могле да у тој борби изгубе.
У фебруару су и посланици парламентарног одбора за одбрану упозорили да Британија није довољно спремна да води свеобухватни рат, упркос томе што је таква спремност витална препрека за британске противнике.
Војска је "доследно преоптерећена", а "неумољиви притисак" на особље погоршава кризу у регрутовању и задржавању војника, због чега све више људи напушта оружане снаге него што им се придружује, упозорила је утицајна група посланика.