Свет

Није лако бити Финац: Зашто је отац ОС "линукс" отпустио програмере

Међу програмерима који су одржавали оперативни систем "линукс" отпуштени су они чија су имена звучала руски, као и они чија је електронска пошта имала руски домен
Није лако бити Финац: Зашто је отац ОС "линукс" отпустио програмереGetty © Steve Russell / Contributor

Неколико програмера који су одржавали оперативни систем "линукс" отпуштено је због својих веза са Русијом, потврдио је Линус Торвалдс, креатор тог рачунарског система. Овај софтверски инжењер отишао је и корак даље - признао је да је то учинио зато што је Финац и зато што подржава санкције Москви. 

Наиме, прошле недеље послат је интерни имејл са упутством да се "уклоне неки од уноса". На листи на којој је било 11 администратора, имена њих девет су звучала руски, а већина њих је имала електронску пошту са руским доменом.

"Они који су отпуштени надгледали су 'линуксове' драјвере који омогућавају сарадњу са хардвером произвођача попут 'ејсера'", наводи "Регистар", водећи сајт намењен технолошким компанијама.

У писму се објашњава да би спорни администратори требало да буду склоњени "због разних захтева за усклађеност", али би могли "у будућности да буду враћени ако се обезбеди повољна документација". Међутим, они на које је имејл адресиран довели су у питање легитимност Тровалдсовог потеза, приговарајући да он није прошао одговарајућу ревизију.

На ове оптужбе Линус је реаговао оптужбама - тврди да су оне потекле од руских тролова.

"Ако још нисте чули за санкције Русији, требало би једном да се усудите да прочитате вести. Ја сам Финац. Да ли сте мислили да ћу подржати руску агресију?", запитао се Тровалдс, који не само што је Финац већ је и амерички држављанин.

Према неким информацијама програмери су отпуштени не због њихове националности, већ зато што су њихови послодавци у Русији санкционисане компаније.

Међутим, историјски преглед руско-финских односа показује да се Тровалдс није водио искључиво пословним интересима. Наиме, Финска је била део Руског царства од 1809. до 1917. године. Упркос раном признавању свог суседа од стране Совјетског Савеза, Зимски рат 1939. довео је до тога да Хелсинки борбу настави заједно са силама Осовине у Другом светском рату, а пораз је довео до територијалних уступака.

Док је у Хладном рату Финска сачувала хладну главу и није се мешала у сукоб СССР-а и Америке, у деценијама које су уследиле односи између Хелсинкија и Москве су погоршали. Тако је, након отпочињања Специјалне војне операције Финска напустила војну неутралност и придружила се НАТО-у.

И у новом друштву брзо се снашла - финска министарка спољних послова Елина Валтонен позвала је друге чланице НАТО-а да дозволе Украјини да користи донирано оружје за напад на циљеве који се налазе дубоко у руској територији. 

image