У Грузији су у 8 часова отворена бирачка места за гласање на парламентарним изборима, а председница земље Саломе Зурабишвили, премијер Иракли Кобахидзе и председник парламента Шалва Папуашвили гласали су међу првима.
Иако је Централна изборна комисија јутрос јавила да гласање тече мирно, забележено је неколико случајева мешања у рад комисија.
"Процес се углавном одвија у мирној атмосфери, али у појединим случајевима евидентирамо чињенице мешања у рад чланова комисије, стога још једном позивамо странке, посматраче и представнике медија да се придржавају закона", рекла је Портпарол грузијске Централне изборне комисије Натија Јоселиани.
Коментаришући видео снимак туче на једном од бирачких места у Зугдидију, који су дистрибуирале опозиционе телевизијске куће, она је још једном је позвала све грађане и посматраче да се не мешају у изборни процес, већ да олакшају рад изборној администрацији и пруже могућност да се гласа у мирној атмосфери.
Такође, опозициона телевизија "Мтавари" је пренела да је председник организације опозиционог синдиката "Јединство – национални покрет" Азад Керимов из Марнеулија наводно претучен на бирачком месту у том граду.
Према њиховим информацијама, Керимов је дао примедбу члановима комисије, након чега га је група људи наводно извела са бирачког места и претукла.
Тучу је пријавила и опозиционо оријентисана телевизија "Пирвели", наводећи да је њена новинарска екипа нападнута у граду Телави на истоку Грузије, у близини 16. бирачког места.
Ова телевизија тврди да су нападачи, наводно, били присталице популистичке, националистичке политичке странке "Грузијски сан" као и да је у нападу присталица странке претучен сниматељ и оштећена телевизијска опрема.
Грузијска ЦИК је демантовала информација о унапред обележеним гласачким листићима, која се појавила у јавности, назвавши их "манипулацијом".
Коментаришући фотографију која циркулише на друштвеним мрежама и приказује унапред обележен гласачки листић, у ЦИК-у су нагласили да сваки гласач има прилику да провери листић чим га добије, што значи да су ове информације "манипулативне и усмерене на компромитацију изборног процеса".
Према имфомацијама комисије, за сада су заказале три машине за верификацију гласова и седам изборних званичника задужених за пребројавање гласова, али ниједан од ових проблема није проузроковао паузу у процесу гласања.
На брифингу је негирана информација о замени течности у маркерима за контролу гласања и убацивању воде уместо тинте, али је потврђено да је у 15. изборном округу Поти један члан изборне комисије преминуо.
Главни конкуренти на изборима су владајућа партија "Грузијски сан", која се залаже за одржавање умерених односа са Русијом, и конгломерат грузијске опозиције, који постоји на рачун западних грантова.
Да би ушле у парламент, странке морају да пређу цензус од пет одсто. Листа која заузме прво место имаће прилику да представи кандидата за премијера. За избор шефа владе и састава кабинета потребна је подршка 76 посланика од 150.
Истраживања јавног мњења показују да би опозиционе странке могле да добију довољно гласова да формирају коалициону владу која би заменила владајућу партију "Грузијски сан", коју контролише моћни милијардер Бидзина Иванишвили.
Гласање ће трајати до 20 часова по локалном времену.
До 15 часова по локалном времену је излазност на парламентарним изборима била 41,62 посто, потврдили су у ЦИК-у.