Анализа израелског напада на Иран: Зашто је био мањег обима?
Израел је рано јутрос извршио напад на Иран, а највише експлозија забележено је у Техерану.
Како је јавила иранска новинска агенција, стање у Техерану је нормално, а експлозије које су одјекнуле су резултат дејства противваздухопловне одбране. Према саопштењу иранске ПВО, у нападу су гађани војни циљеви у провинцијама Техеран, Кузестан и Илам.
Истовремено, израелска војска навела је да су циљеви напада који је протекле ноћи изведени на Иран, у оквиру војне операције под шифрованим називом "Дани покајања", успешно постигнути.
Напади су били усмерени на иранске локације за производњу пројектила и батерије ПВО, као одговор на директне нападе Ирана изведене на Израел раније овог месеца и у априлу, као и на континуиране нападе његових проксија широм Блиског истока, преноси Тајмс оф Израел.
Према незваничним информацијама, у нападу је учествовало око 100 авиона, укључујући и најсавременије вишенаменске борбене авионе пете генерације у оперативној употреби израелске војске - Ф-35И.
Mеђутим, како се може видети на видео снимцима објављеним на друштвеним мрежама, сасвим је извесно да је у питању био напад мањег обима, а према писању појединих Телеграм канала специјализованих за дешавања на Блиском истоку, "локално становништво јесте чуло експлозије, али нису примећени знаци оштећења или експлозија на земљи".
Ове тврдње поклапају се са саопштењем иранске војске и медија у којима се наводи да је већина ракета пресретнута у ваздуху, али и са изразито малим бројем фотографија и снимака већих експлозија на иранској територији.
Стога се може поставити питање због чега је израелски напад из остварио овако лоше резултате, као и да ли је овај удар малих размера једини вид одмазде за претходне нападе Ирана?
Како преноси портал "Милитари воч", постоје три могућности које би могле објаснити због чега Тел Авив није нанео снажан ударац Техерану.
Прва опција је да је напад имао за циљ да тестира иранску ПВО, потенцијално у оквиру припреме за напад већег обима у будућности, током којег ће израелска команда бити боље упозната са иранском одбраном. Такав тест би такође могао да скрене пажњу иранских снага ка Техерану, што би могло да буде од користи ако примарни циљ Израела буде у неком другом делу Ирана.
Друга опција је да су команда и пилоти израелског ваздухопловства приметили да је иранска ПВО пресрела готово све пројектиле у првом таласу, што их је навело да одустану од даљих напада, због претпоставке да би и они били неефикасни.
Трећа опција је да је удар био замишљен као демонстрација одлучности првенствено за домаћу публику у Израелу. С обзиром да је Иран обећао да ће узвратити оштро и у невиђеним размерама на било који израелски напад, Техеран би потенцијално могао да занемари напад веома малог обима, док би израелским лидерима омогућио да одрже кредибилитет у земљи и удовоље домаћим позивима на одмазду, док би у исто време избегао ескалацију.