Вишенаменски борбени авиони Ратног ваздухопловства Израела су у раним јутарњим часовима 26. октобра извршили напад на Иран, а команда израелске војске је ову операцију назвала "Дани покајања".
Према писању појединих медија у нападу је учествовало од неколико десетина до чак 100 авиона, укључујући и вишенаменске борбене авионе пете генерације Ф-35И, који су употребом крстарећих, балистичких и других ракета ваздух-земља извршили прецизне ударе по војним циљевима у неколико иранских провинција.
Јасно је да је овај удар одмазда за ирански напад на Израел од првог октобра, познат као "Истинско обећање 2", а баш као и тада у јавности и медијима круже различите, тачније опречне информације о томе шта је и да ли је уопште нешто погођено.
Шта се зна о "Данима покајања"?
Према тврдњама израелске војске сви циљеви операције су успешно постигнути, а напади су били усмерени првенствено на војне циљеве, тј. иранска постројења за производњу балистичких ракета, односно горива за њих, као и на радарске и положаје ПВО Оружаних снага Ирана.
Како наводе бројни израелски и амерички извори, у нападу је уништено 12 "планетарних мешалица" које су се користиле у производњи чврстог горива за балистичке ракете, што представља велику штету за ирански ракетни програм.
Додаје се да ће овај потез одвратити Иран од даљих ракетних напада на Израел и онемогућити његову способност увећања залиха балистичког наоружања, будући да је потребно "бар годину дана да се ове мешалице поправе".
Поједини западни медији, попут Ројтерса, су у међувремену објавили сателитске снимке који наводно приказују војне комплексе "Парчин" (који се раније користио за потребе нуклеарног програма) и "Хоџир" у близини Техерана, где се и налазе постројења за производњу ракета, од којих је шест означено као оштећено.
Тврдње израелске војске и бројних медија су потврдили и поједини неименовани високо рангирани званичници САД, а поред постројења Тел Авив наводи да су у нападу погођене све четири батерије система ПВО С-300 иранске војске, које су биле распоређене око стратешки важних локација у Техерану и нуклеарних постројења у Ирану.
Такође, постоје и информације да су израелски авиони извршили удар по једној од фабрика за производњу беспилотних летелица.
Саопштења израелске војске и тврдње изнете у тамошњим медијима, бар док се не потврди аутентичност сателитских снимака, у великој мери подсећају на непотврђене наводе иранских медија о "20 уништених Ф-35" у нападу од првог октобра.
Са друге стране, Оружане снаге Ирана су саопштиле да је израелски напад извршен из ваздушног простора Ирака, те да су страдала четири припадника јединица ПВО, а оштећено је и неколико радара.
"Израелски ратни авиони напали су више иранских војних и радарских локација из ирачког ваздушног простора, отприлике 112 километара од иранске границе", саопштила је иранска мисија при УН, док је Генералштаб иранске војске навео да су "веома лаким бојевим главама" погођени радари у провинцијама - Техеран, Хузестан и Илам.
Оно што је бар за сад сигурно, а што потврђују и малобројни снимци објављени на друштвеним мрежама, јесте да је у питању напад мањег обима (него што се очекивало). То потврђује и писање појединих Телеграм канала специјализованих за дешавања на Блиском истоку, да "локално становништво јесте чуло експлозије, али нису примећени знаци оштећења или експлозија на земљи".
Подсећање на иранску операцију "Истинско обећање 2"
Током напада на Израел првог октобра, иранске снаге су, према различитим проценама, лансирале 180 до 200 балистичких ракета средњег домета, од којих је бар неколико десетина успело да пробије вишеслојну мрежу израелске ПВО.
Како је тада саопштио начелник Генералштаба Оружаних снага Ирана Мухамед Багери, иранске снаге су у овој операцији гађале базу Мосада у Тел Авиву, ваздухопловнe базе "Неватим" (која је погођена и у априлу) и "Хатзерим", радарске положаје ИДФ-а, као и места концентрације израелских тенкова.
Наводе Багерија су у великој мери истог јутра потврдили многобројни снимци и фотографије на којима су се могле видети бојеве главе иранских ракета које погађају своје циљеве или бар падају у њиховој непосредној близини, као што је био случај са базом Мосада у Тел Авиву.
Иако су ирански медији непосредно након што су први пројектили ударили о израелско тло пласирали информацију о уништавању базе "Неватим" и око 20 авиона Ф-35И, ови наводи су се након три дана испоставили као нетачни. Наиме, када су коначно објављени сателитски снимци који приказују последице удара на базу, могло се приметити да је на њу пало чак 32 бојеве главе.
Међутим, више од половине пројектила је пало на празан простор (што доводи у питање прецизност иранских ракета), док је мањи број погодио писте, склоништа, хангаре, капонире и друге објекте који служе за смештај авиона стационираних у "Неватиму". Вреди подсетити и да су удари забележени и у јужном и у северном делу вазе.
Иако постоји могућност да је у неком од склоништа за авионе заиста био неки од израелских Ф-35, чини се да је вероватнија опција да су ове летелице премештене на друге локације уочи напада. Такође, постоји и могућност да је погођен и неки од авиона, попут транспортних Ц-130, танкера "боинг 707" или ГВ "шавит" и Г550 "ејтам" и "орион", који се користе за извиђање, електронско ратовање и сличне потребе, будући да нису баш сви склоњени на време.
Да ли су Израел и Иран ударима остварили циљеве?
Иако су обе стране убрзо након напада објавили како су сви циљеви операције постигнути, односно да је већина пројектила непријатеља пресретнута и да ништа није погођено, јасно је да се истина крије негде на средини.
Пре свега, статистички посматрано може се рећи да је напад Техерана од првог октобра био знатно масовнији, будући да су иранске снаге лансирале око 200 балистичких ракета, као и да се већи број пројектила заиста пробио кроз израелску ПВО.
Ипак, имајући у виду да и даље није објављен никакав доказ о уништавању бар једног авиона Ф-35И, као и то што је добар део пројектила промашио своје циљеве, не може се рећи да је напад Ирана проузроковао већу штету у односу на јучерашњи удар Израела.
Са друге стране, Техеран је "Истинским обећањем 2" показао да неће остати нем на агресивне потезе Тел Авива у региону, као и да је итекако способан да пробије израелску ПВО.
Што се тиче израелског одговора, уколико се тврдње о уништавању дела постројења за производњу чврстог горива испоставе као тачне, то ће заиста представљати значајан ударац за ирански ракетни програм. Исто важи и за наводне поготке батерија система С-300, мада сама чињеница да израелска војска тврди да су "све батерије С-300 уништене", довољно говори о веродостојности ове информације.
Оно што се чини као највероватнија опција, јесте да ни Техерану, а ни Тел Авиву тренутно не одговара рат ширих размера у региону, због чега се акције обе стране своде на ограничене нападе који су осмишљени тако да не доведу до нагле ескалације сукоба, док истовремено служе као демонстрација одлучности за домаћу јавност и савезнике на Блиском истоку.